Loading...

Transfer WRO-UA

3,983 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 22, 2014

Środowisko wrocławskiej kultury na znak solidarności z Ukrainą czyta fragment nagrodzonej Angelusem książki „Muzeum porzuconych sekretów" Oksany Zabużko.

Wczoraj na wrocławskim rynku artyści, dyrektorzy instytucji kultury i animatorzy pod hasłem „Transfer WRO-UA" kręcili klip, który ma być spontanicznym wyrazem wsparcia, oddania szacunku i wyrażenia podziwu dla walczących o wolność ukraińskich przyjaciół.

W związku z tym, że kultura nie zna granic, wideo jest symbolicznym oddaniem głosu samym ukraińskim intelektualistom, bowiem fragment współczesnej literatury ukraińskiej nie został wybrany przypadkowo. Uczestnicy akcji czytali wyimek powieści „Muzeum porzuconych sekretów" ukraińskiej pisarki i intelektualistki Oksany Zabużko, która za tą właśnie powieść została nagrodzona w 2013 roku wrocławską Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. W tekście główna bohaterka wspomina najlepsza przyjaciółkę Władę, która zginęła, ale pozostawiła po sobie dzieła -- obrazy -- gorzkie interpretacje otaczającego ją współczesnego ukraińskiego świata.

W spontanicznej akcji udział wzięli: Robert Chmielewski, Paweł Piotrowicz, Maciek Masztalski, Mariusz Kilian, Marek Fiedor, Krzysztof Maj, Mikołaj Woubishet, Agata Obłąkowska-Woubishet, Alicja Janosz, Zbigniew Maćków, Paweł Okoński, Jarosław Broda, Jose Torres, Jan Andrzej Dąbrowski, Piotr Bartyś i Ada Styrcz, Maciek Kurowiecki, Chris Baldwin, Krzysztof Mieszkowski, Ewa Skibińska, Bente Kahan i Maciek Cierzniak.

Inicjatorem wydarzenia jest Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Jeszcze przed wydarzeniami związanymi z społecznymi ruchami prodemokratycznymi na Ukrainie, jesienią poprzedniego roku we Lwowie, Lwowska Rada Artystyczna Dialog oraz biuro ESK 2016 zawarły Memorandum traktujące o tym, że oba środowiska realizować będą systemową i wieloletnią współpracę mającą na celu przygotowanie wspólnego programu, którego finałem będzie prezentacja we Wrocławiu wiosną 2016 roku, dziedzictwa i współczesnej kultury ukraińskiej. W związku z tym, już w tym roku przyjedzie do Wrocławia na rezydencje artystyczne w Domku Miedziorytnika kilkoro artystów z Ukrainy.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...