Loading...

Kilis

Meyan kökü şerbeti

59 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 3, 2019

Kilis için önemli bir değer ve lezzet olan meyan kökü şerbeti yaz aylarında halkımızın sıkça başvurduğu serinletici bir içecek.

Yaz aylarında sokaklarda ve meydanlarda saticilarin sırtlarında tasidiklari kaplarda soğuk olarak halka sunulan hizmet esnasında ellerinde bulunan iki adet bakır yada pirinçten yapılan kaplar birbirine vurularak duyuru yaparlar. soğuk olarak içilir.Genelde insanlar cuma günleri mübarek gün ve gecelerde ya da cenaze defni sırasında sadaka olarak dağıtırlar. Şu tekerlemeler kullanılır satılırken
Hayrat edildiğinde :
"Sebilullah sebilullah Hasan Hüseyin efendilerimiz in ruhu şad olsun Hayrat sahibinin hayratı kabul olsun"
Diye yüksek sesle tekerlemeyi okumaya devam eder ve insanları hayır sahibinin hayratindan faydalanmaya teşvik eder.

Meyan kökü dünyanın farklı ülkerinde bir çok yerde yetişir ve yılın hemen hemen her mevsiminde toplanabilir. Akdeniz bölgesinde özellikle Kilis de şerbeti yapılarak içilen meyan verdiği faydalar ve lezzetiyle bir çok kişi tarafından tüketilmektedir.

Kullanimi tarihde çok eski yıllara dayanan meyan kökü şerbetik fazla tüketildiği takdirde yüzde ve vücutta ödem oluşturabilir ve yüksek tansiyona sebebiyet verebilir. Böbrek rahatsızlığına ve sıvı kaybını da yol açabileceğinden fazla tüketilmemesi gerekir,hamilelerin ve emziren annelerin meyan kökünü kullanmamaları gerekir. Yine anemisi olanlarla yüksek tansiyonu bulunan hastalar meyan kökünü tüketmemelidir.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...