FR

Loading...

Sestra, Brata Moli Na Vecera - Macedonian Song

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 25, 2007

Macedonian Folklore Song!

Васка Илиева (Vaska Ilieva) е една од најпознатите македонски изведувачки на народна музика.

Родена е во скопската населба Чаир во 1927 г. во семејство на музичари. Музичката кариера ја започнува пред 1950 г. во Државниот ансамбл "Танец". Поради ненадминатиот стил на пеење Васка Илиева станува многу популарна не само во татковинатa, туку и во тогашна Југославија, како и во Бугарија. За време на долгата кариера во Република Македонија ја нарекуваат "Царицата на македонската народна песна". Васка Илиева умира на 4 мај 2001 г. во родното Скопје.

Comments are turned off
Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...