Loading...

Kościół nigdy nie kazał usunąć balasek... którzy usuneli... wyrządzili wielką krzywdę (kard. Arinze)

12,754 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 20, 2019

Kardynał F. Arinze, ówczesny prefekt Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mówi o posoborowym usuwaniu balasek, zwyczaju przyjmowania Eucharystii na stojąco i na ręką, oraz o tym, że rację: ma gorliwy wierny, który chce przyjąć Komunię na klęcząco, a nie ksiądz, który w tej postawie Komunii odmawia.

"(...) Ci, którzy usuneli klęczniki wyrządzili wielką krzywdę katolickiej wspólnocie. Kościół nigdy nic takiego nie powiedział, Rzym nic takiego nie ogłosił!
To tak jak z tymi kościołami, gdzie usunięto balaski (barierki) ołtarzowe. Rzymski Kościół nigdy nie kazał usunąć balasek,
Niestety... Po drugim soborze watykańskim jacyś eksperci od liturgii zaczęli propagować tę ideę i doszliśmy do etapu gdzie nagle jesteśmy przeciwnikami klęczenia.
Jeśli klękniesz, to Cię zrugają... Potraktują Cię jakbyś zrobił coś złego. Co niby w tym złego? Jeśli wierzysz, że Chrystus, nasz Bóg jest tu obecny, to dlaczego nie klękasz? Dlaczego nie padasz na twarz?
Dlaczego tego nie pokażesz? Okaż ten szacunek!
Rozumiem, że diecezja ma prawo wydawać instrukcje, by wierni zachowywali się w jednolity sposób, by wiedziec kiedy stać, siadać, klęczeć. Documenty z Rzymu nie wchodzą w zbytnie szczegóły
pozwalając diecezji na jakąś swobodę. Kiedy jednak diecezja zbytnio musztruje wiernych, wtedy niezbędne staje się dla nas przedyskutowanie tego z biskupem na osobności, a brzmiałoby to tak: Dlaczego musztrujesz Lud Boży? Czy to armia? Pozwól im na trochę swobody! Na przykład kiedy przyjmują oni Komunię Świętą, to wracają do ławek. Nie ma żadnej regulacji z Rzymu odnośnie tego,
czy powinni wtedy klęczeć czy siedzieć, czy stać, ale w niektórych diecezjach jest to dokładnie określone i mówi się: jeśli przyjąłeś Komunię, to wracasz na swoje miejsce i masz stać! A kiedy ostatnia osobą przyjmie Eucharystię to wszscy mają usiąść!
Co to? Żołnierze? Gdzie tu wolność? Czemu nie zostawić tych wiernym, którzy właśnie przyjęli Ciało Chrystusa w spokoju...
Jeden woli uklęknąć, inny woli postać, kolejny chce sobie usiąść.
Wporządku! Ale nie wykłócaj się teraz! Nie wracaj do domu i nie rozpowiadaj: "Bo kardynał Arinze powiedział... by zwalczać jeden drugiego! Niedobrze! Najświętsza Eucharystia to nie miejsce do kłótni.
Ale jedno musicie wiedzieć odnośnie Komunii!
Nawet jeśli konferencja episkopatu każdego kraju ma prawo do decydowania, w jakiej postawie przyjmowana będzie Eucharystia:
na stojąco czy klęcząco lub czy będą przyjmować na rękę czy do ust, ale nawet jeśli biskup zadecyduje, że wierni będą przyjmować tylko na rękę, stojąc, tak jak w Stanach, o nasza Kongregacja w Rzymie mówi: Dobrze pod warunkiem, że ci, którzy będą chcieli przyjmować klęcząc ... Wy zostawicie im całkowitą swobodę, a tych, którzy chcą przyjmować do ust zostawicie w spokoju nie w strzępach nerwów!"


Źródło:
Mt1130
https://www.youtube.com/watch?v=ZVBr-...

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...