Loading...

Azam Ali & Vas - Leyli

398,812 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 16, 2011

We are waiting all Azam Ali & Niyaz fan our page:
http://www.facebook.com/AzamALi.NiyazFan

**** **** ****
Gençlerden bir çocuk dedi ki: "Bilge dede, sen bize aşkın ne olduğunu anlat"
O da dedi ki: "Aşk; ezeli tanışıklıktır doğmadan önce başlamıştır, Bezm-i Elest'te(ruhlar meclisinde) tanışan ruhların birbirini yer yüzünde arama macerasına aşk denir. Yani; birbirine seni bulacağım diye ahdeden, peymanda bulunan, ikrarında duran kişilerin yeryüzünde birbirini aramasını aşk diye adlandırmak lazım. İlk aşk nedir? İlk aşk işte budur!"
Dediler ki: "Dede bunu biraz yeryüzüne indir biz seni anlayalım"

O zaman dedi anlatayım size:
"Çöl; bir aşklar diyarıdır. Çölde aşklar rüzgarın kumları savurması gibi savrulmaz. Rüzgar daha derinlere iterek onu yeşermesini sağlar. İşte Mecnun ile Leyla'nın hikayesi de böyle başlar. Mecnun'un ruhu ile Leyla'nın ruhu Bezm-i Elest'te buluştular ve birbirlerine söz verdiler. Dediler ki: Biz yeryüzüne indiğimizde birbirimizi arayıp bulacağız. Ve Mecnun'un ruhu, Leyla'nın ruhundan bir kaç gün önce yeryüzüne indi ve Leyla'yı beklemeye başladı. Ve o sırada çöl ile konuşmaya başladı. Dedi ki:

"Ey çöl!
Hafızanı tazele, eski aşklarını hatırla!
Burdan geçen muzaffer yiğitleri ve aşk yolunda kellesini buralara bırakmış kahramanları ve kervanların arkasından sevdiği insanın ülkesine gitmek için serini burada terk edenleri bize yeniden hatırlat!
Kumlarını düzelt, Sularını çek, böceklerini sustur!
Çünkü birazdan semavi bir müjde gibi sana Leyla inecek"

Ravıyan-ı ahbar, yani bu hikayeyi rivayet edenler derler ki, bir gün sonra Mecnun'un ruhunun çağrısı üzerine Yeryüzüne indi Leyla denen o ece, o güzellik kraliçesi. Ve Mecnun doğduğunda adına Kays dediler, ve sonra onun çağırmasıyla gelen güzele LEYLi(Leyla) adını verdiler. Ve bu hikaye böylece başlamış oldu

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...