Loading...

Rocznica pogromu kieleckiego - ITV Kielce

393 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 4, 2015

4 lipca, w 69. rocznicę pogromu kieleckiego delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Ofiarom Pogromu przy ulicy Planty7/9. Wiązanki i znicze złożyły także przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
4 lipca 1946 r. w Kielcach miały miejsce wydarzenia, w których zginęło 42 Żydów, a ponad 40 zostało rannych. Pretekstem do rozruchów była pogłoska o dokonaniu przez Żydów mordu rytualnego. Wszyscy pozostali przy życiu Żydzi wkrótce wyemigrowali z Kielc. Jednym z nich był ojciec Manny Bekiera, dziś pełniącego funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Kieleckich Żydów w Nowym Jorku. Przyjechał do Kielc na obchody rocznicy pogromu.
- Rodzina mojego ojca została zamordowana w Treblince. Ojcu udało się uciec z kieleckiego getta. Przez dwa lata był ukrywany przez polską rodzinę, Mariannę i Józefa Walczyńskich. Ryzykowali własne życie, aby ocalić mojego ojca i czterech innych Żydów. Dziś potomkowie Walczyńskich są dla częścią mojej rodziny - mówi Manny Bekier.

Małżeństwo, Walczyńskich, zostało w 2013 roku pośmiertnie odznaczone medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Odznaczenie wręczone zostało w kieleckim ratuszu na ręce ich syna i prawnuka.
W niedzielę, 5 lipca do udziału w wydarzeniach związanych z rocznicą zaprasza Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...