Loading...

10 lat Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka"

678 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 16, 2014

10 lat Centrum Pomocy Dzieciom "Mazowiecka"

Założona przez Fundację Dzieci Niczyje pierwsza w Polsce placówka pomocy dzieciom -- ofiarom przestępstw -- Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka" -- obchodzi swoje 10. urodziny. Ideą Centrum jest zapewnienie kompleksowej pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy: diagnozy, interwencji, opieki psychologicznej i prawnej, a także -- przesłuchania małych świadków w przyjaznych warunkach.

10 lat temu Fundacja Dzieci Niczyje powołała pierwszą w Polsce specjalistyczną placówkę zapewniającą całościową opiekę dzieciom, które uczestniczą w procedurach prawnych ze względu na to, że doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego. Placówka bazuje na modelu Child Advocacy Centers -- ośrodków dla małoletnich świadków, które od blisko trzech dekad działają głównie w USA i krajach skandynawskich. W ośrodku Fundacji Dzieci Niczyje najmłodsi są przesłuchiwani przez prokuratury i sądy, a specjaliści z FDN podejmują interwencję, udzielają konsultacji oraz prowadzą terapie, których celem jest pomoc dziecku i jego bliskim w odzyskaniu równowagi po traumie.

Przez 10 lat pracy Centrum prawie 6000 dzieci i rodziców skorzystało z pomocy psychologów, psychiatrów i prawników. W Przyjaznym Pokoju Przesłuchań na Mazowieckiej zeznania złożyło 1500 dzieci. Ponadto, eksperci Centrum przeszkolili ponad 10000 profesjonalistów pracujących z dziećmi krzywdzonymi z terenu całego kraju.

- Ważnym celem Fundacji Dzieci Niczyje jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze wsparcia najmłodszych ofiar przemocy, a także edukacja -- zwłaszcza sędziów i prokuratorów -- w zakresie przyjaznego dla pokrzywdzonego dziecka wymiaru sprawiedliwości. Te idee od dziesięciu lat realizujemy w Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka" dzięki współpracy z wieloma partnerami -- mówi dr Monika Sajkowska, dyrektorka Fundacji Dzieci Niczyje.

Centrum jest również placówką, która koordynuje zainicjowaną przez Fundację Dzieci Niczyje Warszawską Sieć Pomocy Dzieciom -- zespół poradni i placówek, które zapewniają dzieciom wykorzystywanym seksualnie i ich rodzinom dostęp do diagnozy, interwencji i pomocy. Eksperci Centrum szkolą i superwizują psychologów z placówek Warszawskiej Sieci, by specjalistyczna pomoc w przypadkach wykorzystywania seksualnego dziecka była łatwiej dostępna.

- Dzięki ofercie Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka" w Warszawie od dziesięciu lat realizujemy prawo dzieci -- ofiar przestępstw do ochrony i wsparcia. Z okazji jubileuszu, życzymy sobie, aby z naszej pomocy musiało korzystać jak najmniej dzieci -- dodaje dr Sajkowska.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...