Loading...

Almost a Turkish Soap Opera Official Movie Trailer Teaser

72,012 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Sep 26, 2010

Almost a Turkish Soap Opera, is a film that captures the turmoils of two young modern Turkish men trying to make a home in the West but finding their lives have turned into a Turkish soap opera.

Almost a Turkish Soap Opera, an independent film by Sababa Emporium Productions and AR Films, has finished filming principal photography and is currently in post-production. The movie was filmed entirely on the Red One camera in Vancouver, British Columbia, Canada. The film reflects on how Turkish soap operas have become very popular in the Middle East and now in Europe. The producers of the film will showcase the feature film in North American and European festivals and also as a Turkish soap opera in the Middle East dubbed in Turkish and Arabic and other languages.

Visit almostaturkishsoapopera.com for more details.

Turkish music by Fikret Cesmeli and Drum solo by Issam Houshan


(Almost a Turkish Soap Opera film) المسلسل التركي الحب ممنوع في أمريكا

قصة ابنه خادما ل(كامل) وصديقه (عادل) يريدون العيش في لوس انجليس. جراند عم عادل هو المافيا ، ورجل غني وقوي في اسطنبول. كميل وعادل أريد أن أذهب إلى هوليوود وتصبح غنية ومشهورة مثل مهند في المسلسل التلفزيوني نور. القصة يصبح حزينا. في لوس انجليس ، واعتقل عادل وترحيلهم إلى تركيا في حين يتزوج ابنة كامل عمه الذي يعيش في كندا. عادل كامل يسأل ما اذا كان يمكن أن يعيش مع عائلته في كندا. الامور تأخذ منعطفا للأسوأ عندما عائلة عادل يرتب له أن يتزوج ابنة عمه الذي يحدث أيضا أن تكون ابنة عمه الكبرى الكبرى مدلل. يسعى عادل ممنوع الحب مع أستاذه الإنجليزية في الجامعة. كميل ويساعده مرة أخرى. لقد تحولت حياتهم الآن في المسلسل التركي؟


Almost a Turkish Soap Opera; Bir hizmetçi oğlunun ( Kamil ) ve onun en yakın arkadaşının ( Adel 'in ) Kuzey Amerika'da daha iyi bir hayat bulmaya çalışmasıyla ilgilidir. En iyi arkadaşının büyük amcası Emre ailesinin kudretli ve güçlü lideri, İstanbul'un Mafya babası olarak bilinmektedir. Kamil ve Adel; kendilerini, en sevdikleri Türk pembe dizilerindeki yıldız karakterler gibi Hollywood'da servet içinde görmeyi hayal ediyorlardı. Bir şekilde Los Angeles'e ulaştıklarında gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldılar. Adel; yakalanıp sınır dışı edilirken, Kamil; kendisini, kuzeniyle evlenmesi için Kanada'ya taşınırken ve onlarla yaşarken bulur. Çaresizlik içinde Türkiye'ye dönmek ve Amerika'ya da geri dönememek arasında Adel Kanada'daki Kamil'in yardımına koşmak ister. Adel'in ailesinin de onunda kuzeniyle; büyük amcasının şımarık büyük kızı Adel'le, evlenmesinin ayarlanmasıyla her şey daha kötüye gider. Tüm bunların üzerine Adel İngilizce öğretmenine ( ESL ) âşık olur ve Kamil'in tek başına tüm bu kargaşayı çözmesini ister. Hayatları şimdi bir Pembe Diziye dönüşmedi mi?

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...