Loading...

Zenski Orkestar (part 4)

40,801 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 31, 2007

Zenski Orkestar - Macedonian Humor
Written by Sasko Nasev
Драмски писател, романсиер и филмски сценарист.
Дипломира на Филолошкиот факултет во Скопје на групата за општа и компаративна книжевност. Студира и драматургија на Факултетот за драмски уметности во Скопје, а во САД престојува на специјализација.
Одреден период работи како уредник на културната рубрика на весникот „Студентски збор" и како соработник на Македонската телевизија.
Автор е на повеќе драмски текстови коишто биле поставени на театарската сцена. Од нив позначајни се: „Чија си", драматизацијата „Женски оркестар 1", „Женски оркестар 2", „Грев или шприцер", „Спиро Царо" (изведена како специјална премиера на фестивалот МОТ, Скопје 1992), потоа телевизиска серија „Бумбари". Автор е и на сценариото за филмот САМОУНИШТУВАЊЕ.
Тетарските претстави поставени според негови текстови постигнуваат голем успех пред публиката.
Живее и работи во Скопје

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...