Loading...

440 topuklu ayakkabıyı duvara asıp, kadına şiddete tepki gösterdi. Ayakkabı çalındı.

1,536 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Sep 13, 2019

Grafik Tasarım Sanatçısı Vahit Tuna, kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 2018 yılında öldürülen 440 kadını temsilen 440 çift kadın ayakkabısını, İstanbul Kabataş'ta bir kahve zincirinin sanat platformu olarak kullandığı bina duvarına astı.
Yanköşe isimli sanat mekanında 2 duvardan oluşan bölümde, "İsimsiz" adlı sergisiyle kadına şiddete dikkat çekmek için 440 topuklu kadın ayakkabısını sergilediğini söyleyen Tuna, Cumhuriyet Tv’ye yaptığı açıklamada, mekanın iki yıldır 3 sergiye daha ev sahipliği yaptığını ve her çalışmanın 6 ay kaldığını aktardı.
Tuna, 2018'de 440 kadının erkekler tarafından öldürülmesinin büyük bir acı olduğunu dile getirerek, "Son yıllarda artan kadına şiddet olayına dikkat çekmek için farklı işler üretiyordum. Dolayısıyla mekanın çok işlek bir caddede olması her türlü insanın gözü önünde yer alması nedeniyle, kadın cinayetleri konusu duvara taşımak istedim." ifadelerini kullandı.
Öte yandan kadına şiddete tepki amacıyla sergilenen kadın ayakkabılarından biri çalındı. Grafik Tasarım Sanatçısı Vahit Tuna, Cumhuriyet Tv’ye yaptığı açıklamada “Çalındı mı bilmiyorum belki düşmüştür, olabilir sonuçta bir sanat yapıtı alınabilir” diye konuştu. "İsimsiz" adlı sergi, Kabataş Meclis-i Mebusan Caddesi'nde 20 Mart'a kadar sanatseverlerin ve İstanbulluların beğenisine sunulacak.

Cumhuriyet haber verir. www.cumhuriyet.com.tr

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...