Loading...

سانسور کتاب و نشریه در ایران - بخش هفتم

977 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 10, 2008

در دهمین سالگشت قتلهای سیاسی پائیز 77 که درآن شماری از نویسندگان ایران هم به قتل رسیدند، کانون نویسندگان ایران، روز 13 آبان را روز مبارزه با سانسور اعلام کرده است. به این مناسبت، شبکه فارسی تلویزیون صدای آمریکا، برنامه یی را دربارهِ سانسور کتاب و نشریه در ایران تهيه ديد که در نه قسمت پخش شد و اکنون در يوتيوب قرار گرفته است. برنامهِ «سانسور کتاب و نشریه در ایران» را در 9 قسمت، مهدی فلاحتی تهیه کرده، و برای انجام این کار، با شهرنوش پارسی پور، امیرحسن چهلتن، احمد کریمی حکاک، هادی خرسندی، مهدی خلجی، عیسی سحرخیز، ماشالله شمس الواعظین، جواد مجابی، و داریوش همایون گفتگو کرده است.
در این قسمت به سانسور ایدئولوژیک سازمانیافته می پردازیم؛ و برای نمونه به برخورد حکومت با شهرنوش پارسی پور و ناشر کتابهای او در ایران، و نیز به تلاش حکومت در ترور هادی خرسندی.
سانسور ایدئولوژیکِ سازمانیافته، فقط به حذف متن، محدود نمی شود. شهرنوش پارسی پور به خاطر نوشتن رمان زنان بدون مردان، دوبار به زندان افتاد. مدتی را در زندان گذراند؛ و بعد که از کشور خارج شد، بازهم نه او در خارج، ونه ناشر کتابش در ایران، از گزند مأموران حکومت در امان نماندند.
دو موضوع بوده است که نظام سانسور جمهوری اسلامی بیش از موضوعهای دیگر به آنها حساسیت نشان داده است. زنان و طنز. در این دو حوزه بیش از حوزه های دیگر ممکن است مقدسات و تابوها دستکاری شود. وقتی شهرنوش پارسی پور را بازداشت می کنند، به او می گویند چرا در باره ی بکارت نوشته ای؟ و دربرابر طنزی که جایگاه مقدس شده ی حاکمان را به ریشخند میگیرد، در پیگرد هادی خرسندی تا لندن، به قصد کشتنش می روند.
ترور هادی خرسندی نافرجام می ماند. دستگاه سانسور جمهوری اسلامی، یکرشته برنامه برای حذف صاحبان قلم و اندیشه، تدارک می بیند. نویسندگان و مترجمان اثرگذاری چون محمد مختاری و احمد میرعلایی، یک به یک، کشته می شوند. دستگاه سانسور، قصد حذف دستجمعی نویسندگان را دارد. اما تلاش در به دره انداختن اتوبوس حامل نویسندگان صاحب نام، که راهی جمهوری ارمنستان است، به تصادفی، بی حاصل می ماند. و آن اقدام، بطور گسترده فاش می شود. نظام سانسور اما، همچنان برپایه ی ایدئولوژی حاکم، ادامه می یابد. امنیت نویسندگان چنان سلب می شود که بیرون رفتنشان از منزل، اطمینان داشتن از بازگشتن را به همراه ندارد. و روزنامه نگاران، چندان به سادگی و پرشمار به زندان می افتند، که سازمان گزارشگران بدون مرز، ایران را بزرگترین زندان روزنامه نگاران در خاورمیانه می نامد. ماشاءالله شمس الواعظین، سردبیر شماری از روزنامه هایی که در 20 سال اخیر، یگانه و از پرتیراژترینها بوده اند، سه بار طعم زندان را می چشد.
شمس الواعظین می گوید قانون مطبوعات در ایران امروز، از قانون مطبوعات در یکصد سال پیش ایران، عقب تر است.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...