Loading...

Złoty Medal Chemii '2014

506 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 3, 2014

Złoty Medal Chemii w edycji 2014 zdobył Michał Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Złoty Medal Chemii, prestiżowy konkurs dla licencjatów, ma już zwycięzców tegorocznej edycji. Główną nagrodę zdobył Michał Hamkało z Uniwersytetu Warszawskiego, Srebny Medal trafił do rąk Michała Ciacha, także z Uniwersytetu Warszawskiego, a Brązowy – do Miłosza Wieczora z Politechniki Gdańskiej.


Oryginalna metoda badania przebiegu procesów chemicznych zachodzących na granicy dwóch niemieszających się cieczy – to temat pracy licencjackiej, która w tegorocznej edycji Złotego Medalu Chemii przyniosła zwycięstwo Michałowi Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat oprócz statuetki otrzymał nagrodę finansową: 10 tys. złotych. Srebrny Medal Chemii i 5 tys. złotych przyznano Michałowi Ciachowi z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego, a Brązowy Medal Chemii i 2,5 tys. złotych trafiły do Miłosza Wieczora z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Konkurs Złoty Medal Chemii służy promowaniu najzdolniejszych młodych naukowców. Wyłania autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza z fizyką i/lub biologią. Organizatorami konkursu są Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz firma DuPont, która jest także fundatorem nagród. Honorowy patronat nad konkursem objął prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

„W trakcie pisania pracy licencjackiej wiele studentek i studentów zastanawia się, czy warto zająć się na poważnie nauką. Złoty Medal Chemii ma pomóc w podjęciu tej życiowej decyzji. Nasz przekaz do młodych ludzi jest jasny: Zostańcie z nami! Zależy nam na was, bo tylko razem możemy tworzyć wiedzę zdolną zmieniać świat!”, powiedział prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.
Oprócz nagród głównych, wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 1 000 złotych zdobyli: Mirosław Arczyński z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Iwona Gawlik z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Maciej Majewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Dawid Zych z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nagrodę przyznawaną przez samych finalistów otrzymał Dawid Zych.

Firma DuPont, współorganizator konkursu i fundator nagród, przyznała ponadto trzy dodatkowe wyróżnienia, biorąc pod uwagę takie kryteria jak dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne wyników badań i ich wartość naukową, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań. Wyróżnienia, połączone z nagrodą finansową wysokości 2 300 zł, otrzymali: Iwona Gawlik, Michał Hamkało i Maciej Majewski.
Wszyscy finaliści konkursu zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania projektów badawczych w jego laboratoriach.

Do tegorocznej edycji Złotego Medalu Chemii nadesłano 47 prac licencjackich lub inżynierskich z 15 uczelni w 10 miastach. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Uniwersytetu Warszawskiego (10), Politechniki Warszawskiej (9) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (7).

Kolejna edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Szczegóły dotyczące konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin, są dostępne na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...