Loading...

Wysportowana 24-latka zostaje przykuta do wózka inwalidzkiego po szczepionce przeciwko HPV

5,921 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 8, 2014

Materiał emitowany w TV ARD - 10.10.2012

Żaneta Krämer z Marburga. Jako mała dziewczynka as w tenisie stołowym. Później uprawia jujitsu. Nie wyobraża sobie życia bez sportu i ciągłego ruchu. A to jest życie Żanety dzisiaj. Ta 24-o latka czuje cały czas ból, potrzebuje wózka inwalidzkiego na pokonanie każdej dłuższej odległości, musiała zrezygnować z zawodu mechanika modelarstwa i prawie wszystkich hobby. A winna - mówi ona - jest szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy, bo zaraz po jej podaniu, rozpoczęły się dolegliwości.

Żaneta Krämer:
- „Budziłam się w nocy z bólu, cały czas płakałam, na przemieszczenie się z mojego pokoju do pokoju moich rodziców potrzebowałam 45 min. To było po prostu straszne. Na początku nie chciało się żyć i nie miałam chęci na nic, miałam tylko ból i byłam przykuta do łóżka."

W niektóre dni Żaneta Krämer nie jest w stanie samemu wstać z łóżka. Już przy wstawaniu jest skazana na pomoc jej mamy. Ta 24-o latka czuje się jakby nie mogła się ruszać. Jej stawy puchną, ramiona i nogi są sztywne. Żaneta nie ma siły, nawet na najprostsze rzeczy. Życie jej mamy też się całkiem zmieniło.

Heike Krämer (matka):
- „Prawie we wszystkie dni czuje się bardzo źle, płacze z bólu, jest bardzo blada na twarzy. To mnie niesamowicie boli, widząc jak cierpi, bo jej nie mogę pomóc. Zmiany w moim życiu to takie, że np. nie jeździmy z moim mężem w dwójkę na urlop, ponieważ nie mogłabym odpoczywać, zostawiając ją samą w domu. Jak ma nasilenie choroby, to nie jest w stanie nic zrobić. Nie mogłabym wyjechać, mówiąc, że to co ona robi jest mi obojętne."

Szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy były intensywnie reklamowane w mediach.
Reklama telewizyjna:
- Jako mama doświadczam jak moja córka rośnie i w krótce będzie prowadzić własne życie. Nie chcę żeby rak szyjki macicy ...

Jednak już krótko po wprowadzeniu tej szczepionki przed pięcioma laty, była ona bardzo kontrowersyjna. Są przypuszczenia, że doszło w Niemczech do wielokrotnych, ciężkich zachorowań a nawet do dwóch zgonów, jednak pewny związek ze szczepionką nie został do tej pory potwierdzony.
To chce teraz zmienić adwokat i ekspert od strat medycznych Hans-Berndt Ziegler z Marburga. Oskarża on w imieniu Żanety producenta szczepionki na odszkodowanie i zadośćuczynienie pieniężne za ból.

Hans-Berndt-Ziegler (adwokat i ekspert medyczny):
- „Jeżeli spojrzeć na skutki, które powstały u Żanety, jest to według mnie bezwzględne jak ta substancja mogła przejść kontrolę i mogła być reklamowana w mediach. Gdyby przed wprowadzeniem do sprzedaży myślało się więcej o ryzykach, przeprowadzało długookresowe badanie, to by takie rzeczy nie miały miejsca."

Producent „Sanofi Pasteur" komentuje to bardzo krótko: "Nie ma związku między naszą szczepionką a chorobą Żanety Krämer". Ale ta 24-o latka nie chce się poddać. Pierwszy sukces: pewien lekarz, który nie chce żeby jego nazwisko było podane, potwierdza związek miedzy szczepionką a chorobą Żanety.

Żaneta Krämer:
- „Angażuję się głównie w to, ażeby ostrzec inne dziewczyny i ich rodziców. To jest nie możliwe, że pomimo tego dalej się szczepi, chociaż pojawia się dużo problemów i dużo, dużo ludzi przez to cierpi."

Precedensowy proces dziewczyny z Marburga przeciwko producentowi Gardasilu zacznie się najwcześniej w następnym roku. Gdyby go wygrała, to najprawdopodobniej ruszy fala oskarżeń dalszych przypuszczalnych ofiar.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...