Loading...

Selahattin Demirtaş'ın Roboski-Uludere Katliamı ile İlgili Açıklamaları (22 05 2012)

13,490 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 23, 2012

Demirtaş: Adını kışlaya da verseler Roboski kapanmaz

13:40 / 22 Mayıs 2012

ANKARA - Partisinin grup toplantısında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Roboski katliamına ilişkin açıklamaları ile BDP'yi doğruladığını söyledi. Demirtaş, "Başbakan Erdoğan, 'Ben de izledim o kişilerin kim olduğu anlaşılmıyor' diyor. Yani o kişilerin kim olduğunu bilmeden vur emri verdiniz. Uludere'deki kışlaya Recep Tayyip Erdoğan Kışlası adını verseler de bu dosya kapanmayacak. Biz onurumuz ile sana karşı direneceğiz bu katliam sayfasını kapatmayacağız" dedi.

BAŞBAKAN GÖZ GÖRE GÖRE YALAN SÖYLÜYOR'

Her grup toplantısında sorumluları açığa çıkana kadar Roboski meselesini konuşmaktan bıkmayacaklarını söyleyen Demirtaş, "Bugün 146. gün. Nihayet Başbakan ilk defa konuştu. Bugüne kadar yapılan konuşmalar olayı savsaklamaktı. Dün bir kez daha ayakları yerden kesilince konuştu" dedi. Başbakan Erdoğan'ın Roboski'ye ilişkin açıklamasının önemli olduğunu söyleyen Demirtaş, aradan geçen 146 gün sonra BDP'nin tezlerinin Başbakan Erdoğan tarafından doğrulandığını söyledi. Demirtaş, Başbakan Erdoğan'ın sözlerini okuyarak, "Biz AKP bu işin üstünü örtmeye çalışıyor diyorduk. Başbakan bunu itiraf ediyor. Bugüne kadar Başbakan'ın ve AKP yöneticilerinin ağzından özür kelimesi çıkmamasına rağmen göz göre göre yalan söylüyor. Demek ki AKP bu işin üstünü örtmeye çalışıyor tezimiz doğruymuş" diye konuştu.

'ERDOĞAN ADINI KIŞLAYA SERSELER DE BU DOSYA KAPANMAZ'

Roboski dosyasının kapanmayacağını söyleyen Demirtaş, "Uludere'deki kışlaya Recep Tayyip Erdoğan Kışlası adını verselerde bu dosya kapanmayacak. Biz onurumuz ile sana karşı direneceğiz bu katliam sayfasını kapatmayacağız" ifadesinde bulundu. Başbakan Erdoğan'ın uçağa bindiği zaman Türkiye'nin en önemli gündemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu bunun gündem dışı çarpıtma olduğunu söyledi. Demirtaş, günlerdir "BDP eşcinsel evlilik istiyor ondan anayasa görüşmeleri tıkandı" diye yaygara koparıldığını söyleyerek, "Ortada eşcinsel evlilik tartışması yok. Biz insan olan hiç kimse ayrımcılığa tabi tutulamaz diyoruz. Bu uluslararası bir metindir. İstanbul Sözleşmesi ortadadır. Bunu AKP istedi. Bizim önerdiğimiz madde bire bir burada yazılıdır. Ama biz önerince konuyu çarpıtarak 'anayasa tartışmaları tıkandı' diyorlar. İnsanlar etnik kimliği, dini, inancı ile ayrımcılığa tabi tutulmasın diyoruz. Bunu yazamayız diyorlar. Ama daha önce bunları çıkarmışsın" diyerek bunların yer aldığı metinleri gösterdi.

'POLİS FEZLEKE HAZIRLIYOR, SAVAVCI SONRA ONU UYGULUYOR'

AKP hükümeti döneminde çıkarılan yasalardan dolayı sanıkların ilk 24 saat avukatları ile görüşemediklerini söyleyen Demirtaş, "Bu sürede tehdit ve şantaj yapılıyor sonra avukatlar çağrılıyor. Polis fezleke hazırlıyor savcı sonra onu uyguluyor. Savcının yaptığı bir iş yok. Polis hazırlıyor savcı dava açıyor. Polis kim hükümetin emrindeki memur. Nereye bağlı malum bakana bağlı. O bakandan adalet çıkar mı? Böyle işliyor işte mahkemeler. Türkiye'de bu işler böyle yürütülüyor" diye kaydetti.

ERDOĞANIN MAL BEYANI

Demirtaş, hükümetin ABD ile yaptığı 3 adet kobra tipi helikopterin maliyetinin yaklaşık 1 milyar TL olduğunu ancak 4,5 milyon kamu çalışanının 3 helikopter etmediğini söyleyerek, "Hükümet 'ben memura verirsem kriz doğar' deyip toplu sözleşme görüşmelerinin üstünü örtmeye çalışıyor" diye vurguladı. Erdoğan'ın 1994 yılında belediye başkanı olduğunda bulunduğu mal beyanı ile bugün bulunduğu mal beyanı arasında 730 kat fark olduğunu söyleyerek, "3 trilyona yakın nakit parası var. İmam Hatip yerine ticaret lisesinde okumuş gibi görünüyor. Sen hangi ara bu kadar mal edindin. Hedef 2023 diyor. Bu hesaplara göre Başbakanın 2023 hedefine göre 449 kat daha artacak. Bu ortada iken memura yüzde 1 bile fazla veremeyiz diyorlar" dedi. Demirtaş, konuşmasının devamında ise emekçilerin taleplerini sıralayarak, taleplerin özgürlükçü talepler olduğunu söyledi.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...