IE

Loading...

Грчки националисти ги дочекаа Македонците на Меџитлија-Ники

10,698 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 20, 2008

20.07.2008
Greek Ultra-Nationalists threatened ethnic Macedonians by entering at the Macedonian-Greek border Mezhitlija-Niki between Bitola and Florina (Lerin) to participate at the big 'Saint Elias' Celebration in the village 'Meliti' (Macedonian: Ovcharani) inhabited mostly by ethnic Macedonians

Македонските државјани кои се обидоа да влезат во Грција на граничниот премин Меџитлија со цел да присуствуваат на традиционалната средба во Овчаране, Леринско, уште на самата граница беа дочекани со протести на група грчки националисти, додека грчки ТВ екипи го снимале доаѓањето на македонските автомобили и автобуси. Исплашени од безбедносни причини дел од Македонците кои организирано патуваа за Овчаране решија да се вратат назад. Таков беше случајот со цел еден автобус на туристичката агенција Тео Травел од Битола.
Грчката гранична служба не им правела проблеми, зашто ја поседувале целата документација, но од самата граница можела да се види групата која протестира, поради што автобусот остана на граница цели три часа, а потоа се врати во Битола.
Уште на граница, сите кои минувале, па и екипата на Канал 5, добија предупредување дека никој не им ја гарантира безбедноста откако ќе влезат во Грција.
На проблем наидоа и членовите на Танец кои по неколку часа чекање сепак влегоа во Грција.
Ансамблот Танец денеска во Овчаране треба да настапи со својата културно уметничка програма.

Comments are turned off
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...