Loading...

Zprávy NTD - Testy ukázaly, že čínský čaj obsahuje jedovaté pesticidy

2,427 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 16, 2012

Více na http://www.ntdtv.cz/testy-ukazaly-ze-...

Čaj, klíčový prvek čínské kultury a běžná součást domácností, byl po staletí vychvalován pro své zdravotní účinky. Tedy až do nedávna.

Ekologická organizace Greenpeace otestovala několik nejoblíbenějších čínských čajů a výsledky jsou znepokojivé.

Testy u osmnácti vzorků čaje ukázaly, že všechny z nich obsahují přinejmenším tři různé pesticidy. V jednom z nich byly pesticidy, které jsou nebezpečné pro embrya, ovlivňují plodnost a způsobují trvalé genetické poškození.

Tyto jedovaté pesticidy jsou zakázány nejenom v Číně, ale i v zemích, kam se čaj vyváží, například v USA, v Evropě a Japonsku.

Při konfrontaci s provedenými testy producenti čaje ujistili, že mají všechno pod kontrolou.

Wu Pi-lin, ředitel firmy China Tea King Beijing:
„China Tea King má vlastní farmy, továrny a prodejní řetězce, takže už od prvotní fáze farmáře učíme, jak sadit a jak hnojit. A naše továrny provádějí pravidelné kontroly včetně těch pomocí přístrojů, abychom zjistili, zda čerstvé čajové listy splňují měřítka."

Jeden konzument čaje si na velké podniky v Číně dává pozor a taková ujištění ho neuklidňují.

Ťiang Sün-čching, zákazník čajovny:
„No samozřejmě, že mi to dělá starosti. Však víte, jak to dnes chodí. Protože je v Číně tolik lidí, a když každý pije čaj, určitě ho nemohou vyrobit dost. A když ho nedokáží dost vyprodukovat, prostě jen zvýší použití hnojiv, když mají málo zásob. Podnikatelům jde jen o to vydělat peníze."

Čína je největším vývozcem čaje na světě a má okolo osmi milionů pěstitelů. Zároveň je také největším uživatelem pesticidů. Farmáři v celé zemi ročně spotřebují 1,76 milionu tun chemických postřiků.

Greenpeace upozorňuje, že pesticidy ubližují nejenom dělníkům, ale citují: „Skutečností je, že ve velké většině případů pesticidy zasáhnou méně než 1 % cíle, to jest samotného škůdce." Zbytek skončí ve vzduchu, vodě a půdě a škodí jak čajovníkům, tak lidem, uvádí organizace.

Wang Ťing, Greenpeace:
„Můžeme říci pouze to, že ty čajové firmy - navzdory tomu, že mají zodpovědnost a možnost vytvořit účinný kontrolní systém dohledatelnosti a dodavatelských řetězců a určovat přímo u zdroje, jaké pesticidy a kolik používat, jednoduše zanedbávají zdravotní požadavky spotřebitelů. Neplní korporátní zodpovědnost ochrany zdraví spotřebitelů a životního prostředí."

Greenpeace požaduje od testovaných značek, jako China Tea, Zhang Yiyuan, Tenfu's Teas, Wuyutai a Richun zaprvé: „Zajistit zásadní snížení používání pesticidů" a za druhé: „zřídit účinné kontrolní systémy dohledatelnosti a dodavatelských řetězců, které zaručí, že se dosáhne nižšího používání a souladu se zákonem tím, že se zabrání použití zakázaných pesticidů."

Greenpeace varuje, že pokud se tato opatření nezavedou, může to vést k vážnému ohrožení zdraví veřejnosti. Čínské ministerstvo zemědělství vydalo v červnu 2011 prohlášení, kde uvedlo, že chce do tří let snížit použití pesticidů o 20 procent.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...