Loading...

Aquakristal-B Application BEST WAY OF SWIMMING !!!

4,617 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 17, 2012

Aqua kristal-B is first biocide swimming pool disinfectant. Aquakristal-B is effective for specially the harmfull forms of the michroganisims . It is CHLORINE FREE . With Aquakristalb you just need to control Ph between 6.8-7.2 and you don't need to add any other chemicals like chlorine, algea controller or any other chemical . The best side of it is it is long term disinfectant which means when you apply it to your pool it is effective from 4 weeks to 14 weeks (depends on the climate and number of swimmers ) just need to contol the Ph. You just enjoy your time in pool and let the Aquakristalb to keep your swimming pool water like drinking water quality and dont wast your time with feeding chlorine to your pool and other chemicals . ENJOY YOUR SWIM LET THE AQUAKRISTALB TO DO EVERYTHING FOR YOU.

------------------------------------------------------------------------------------------
Aqua Kristal-B T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı bir havuz dezenfektanı olup, klor, yosun giderici, çöktürücü, topaklayıcı, parlatıcı kullanımlarını ortadan kaldırmaktadır. Aquakristalb her Ph aralığında etkin bir şekilde dezenfeksiyon sağlanmaktadır fakat ,gerek yüzücülerin cilt ve göz sağlığı gerek havuz sirkülasyonunun ömrü için dünya sağlık örgütü ve havuz otoroitelerinin tavsiye ettiği 7 ppm Ph aralığında tutulmasını tavsiye etmekteyiz.

Bir kez uygulandığında etki süresi havuzların kullanım sıklığı ve bulundukları ortama bağlı olarak 4 ila 12 hafta arasında değişmektedir.Yani 100 tonluk bir havuza 5lt Aquakristalb uygulandığında bu süre zarfında başka hiçbir dozajlama veya ek kimyasala ihtiyaç duymadan uzun süre dezenfeksiyon ve şartlandırma sağlanır . Aqua Kristal-B, klor gibi buharlaşma ile ortamı terk etmemekte ve hatta özellikle güneşli ortamlarda dezenfeksiyon aktivitesi artmaktadır.
aquakristalb,aquakristal-b

Swimming pool disinfection never been easy like that .

Healty way of swimming .

www.aquakristalb.com
info@aquakristalb.com

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...