Loading...

Kralice, Os 4852 a jeho cca 4-minutový pobyt (vystupoval zde vozíčkář), 3. 11. 2011

763 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Feb 18, 2012

Železniční stanice Kralice "nad Oslavou" (řeka Oslava je od ní, jakož od celé obce, vzdálena minimálně 3 km vzdušnou čarou, proto ty uvozovky - přitom říčka Chvojnice se nachází od obce blíže a logický by proto byl - název Kralice nad Chvojnicí), čtvrtek 3. listopadu 2011 večer.

Z osobního vlaku č. 4852 (jede v trase Brno hl. n. - Náměšť nad Oslavou; u tohoto vlaku je garantováno mj. nasazení "vozu vhodného pro přepravu cestujících se zvedací plošinou"), jedoucího v řazení 854.012 ("hydra") + vložený vůz ex řady 054 + řídicí vůz ex řady 954 vystupuje vozíčkář. V praxi to znamená toto: po zastavení vlaku musí strojvedoucí projít celou soupravou (řídicí vůz, opatřený příslušnou plošinou, byl řazen na konci soupravy), připravit plošinu k použití, pomoci vozíčkáři na tuto plošinu najet, dále plošinu spustit dolů k nástupišti, poté dohlédnout na bezpečný odjezd vozíčkáře; a dále již prázdnou plošinu opět nechat vyzvednout nahoru do vagónu a zajistit ji do její původní polohy. Pak musí opět projít celou soupravou a vrátit se na své stanoviště.

Pobyt vlaku v této stanici (vlak neměl důvod zde stát delší dobu než "nutnou pro výstup a nástup cestujících") se tím protáhl přibližně na 4 minuty (možná o něco více, nemám to ale přesně změřené). Naštěstí se toto zpoždění brzy "ztratilo" - následující stanice byla pro vlak konečnou stanicí a na žádný další vlak se zpoždění přenést nemohlo. Po celou dobu pobytu vlaku ve stanici již byly staženy mechanické závory na přejezdu silnice II/392.

Existence tzv. zvedacích plošin (ať již zabudovaných ve vlaku či mobilních plošin na nádražích) sice pomůže vozíčkářům překonat tu nejpalčivější bariéru, nicméně není plnohodnotným řešením. Tím by byla pouze kombinace nástupišť ve výšce cca 55 cm nad temenem kolejnice a zároveň nízkopodlažní (alespoň u některých dveří) vstupy do vozidel (pokud možno ale doplněné výsuvným schodkem, který vyplní mezeru mezi podlahou vlaku a plochou nástupiště). Tím by došlo jednak k eliminaci vzniku zpoždění v případech, kdy jede vlakem vozíčkář (viz zdokumentovaná situace), jednak by to pro samotného vozíčkáře znamenalo více samostatnosti (není zde potřeba obsluha pověřeným zaměstnancem) a takříkajíc "svobodyů, jednak by to urychlilo výměnu cestujících, zkrátilo pobyty ve stanicích/na zastávkách, a tím by umožnilo zkrácení jízdních dob i bez drahých investic do navazujících traťových úseků atd.

Jaká je však realita? Nástupiště s výškou 55 cm nad temenem kolejnice se budují (až na výjimky) tam, kde to "vyžadují normy" - na "koridorizovaných" tratích platí, že např. i na zastávkách umístěných v lese, kam by se ani vozíčkář či obecně osoba s pohybovým omezením nedostali. Na druhou stranu - v některých stanicích, ve kterých se např. investovalo do zabezpečovacích zařízení, zůstala původní, nízká nástupiště (Moravské Bránice; s téměř "neznatelnými" nástupišti např. Mladotice, Peruc, Bělá pod Bezdězem, Polička...). A nasazení nízkopodlažních vozidel je (zejména v Jihomoravském kraji, a to i na tratích, kde ta "normovaná" nástupiště vybudována - alespoň zčásti - jsou) docela jinou otázkou...

Vozíčkář měl štěstí, že se zde zrovna nekonala žádná sportovní či jiná zvláštní akce údajně vyžadující nasazení souprav s větší kapacitou - jinak by se mohlo stát, že by ČD svévolně nedodržely garanci služby "vůz vhodný pro přepravu na vozíku se zvedací plošinou" (protože by na vlak nasadily jiné vagóny, které tuto plošinu, ani např. nízkopodlažní vstupy či WC uzpůsobené pro vozíčkáře, nemají). Takto se tomu stalo např. o víkendu 11. - 12. února na trati č. 251 - vlivem nasazení "klasické soupravy" s vozy Bdmtee místo motorové jednotky Regionova zde ČD nebyly schopny dodržet službu "vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku" (viz http://www.youtube.com/watch?v=j3jHTd...), kterou tam ve víkendových dnech garantují (či spíše "garantují") u téměř všech vlaků. :-(

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...