Loading...

Garage / Garáž with Tony Duchacek 17 June 1989 in Prague - filmed by Corbett Santana - Videographer

11,237 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 2, 2013

Tony Duchacek

Garage je česká rocková hudební skupina, často označována jako undergroundová, kterou pod původním názvem Garáž založil v roce 1979 baskytarista Ivo Pospíšil. V průběhu 80. let Garáž patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou.

V průběhu 80. let kapelou prošla celá řada hudebníků působících na české nezávislé scéně. V roce 1982 přichází bubeník Antonín Pěnička a zpěvák Tony Ducháček, který přináší zkusmo nejen písně Lou Reeda, Velvet Underground a Iggy Popa, ale také vlastní texty, jež se rychle stávají základem tvorby Garáže. V letech 1983-84 vznikají první demokazety (Garáž... byla a je, Garáž? Na tu nemáš!) a některé své skladby postupuje také Milan 'Mejla' Hlavsa, člen skupiny The Plastic People of the Universe.

Za komunistického režimu v průběhu 80. let bylo kapele zřídka dovoleno hrát oficiálně, a pokud ano, nikdy nebylo dovoleno, aby kapela hrála za peníze, přestože byla velice populární.[zdroj?] Garage (tehdy Garáž) bylo dovoleno pravidelně hrát jen v pražském klubu Na Chmelnici a v brněnském klubu Musilka. V těchto dvou klubech kapela směla hrát jednou měsíčně, jinak se musela zaměřit na nepravidelné hraní na předměstích, ve vesnických hospodách a na svatbách.[zdroj?]

Skupině v té době nebylo dovoleno vydávat oficiální alba a tak jejich nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly samizdatově na páscích a na kazetách.

V roce 1985 přišel kytarista Jan Macháček a společně se skupinou zažívá kromě jiného období hledání stylu s dechovou sekcí, které ale netrvá dlouho. O dva roky později se hostujícím hráčem na kytaru stal již zmíněný Milan Hlavsa. Kapela se v 80. letech zúčastnila bezpočtu neoficiálních koncertů a večírků. První oficiální nahrávky vznikly až po revoluci.

Po revoluci v roce 1989 konečně přišla příležitost oficiálně nahrávat desky a koncertovat bez omezení. V těchto letech Garáže zažila jakýsi vrchol své popularity a odehrála další desítky koncertů v Čechách, na Slovensku i v zahraničí.[zdroj?] V roce 1992 se představila také v klubech v New Yorku, Švýcarsku a Německu a na festivalech v Belgii a Francii. V té době už s kapelou hrál Josef Karafiát, jeden z nejuznávanejších sólových kytaristů v Praze, který žil deset let v Kanadě a po revoluci se vrátil do Čech. V roce 1994 Garáž uspěla s písničkou Berlín u posluchačů hitparády Radio France International a následně byla pozvána na přehlídku do Cannes.[zdroj?]

V roce 1993 se Garáž po velkých neshodách rozešla s zakladatelem a manažerem Ivo Pospíšilem, který si nechal původní název Garáž. Ivo Pospíšil poté se svojí novou Garáží pod původním jménem ještě nějakou dobu koncertoval. Zbytek původní Garáže se přejmenoval na Garage a Tony Ducháček, mimo jiné i proto, aby předešel zmatkům, které ve fanoušcích existence Pospíšilovy Garáže bez Ducháčka a ostatních muzikantů vyvolávala. Na místo Pospíšila přišel nový baskytarista David Fikrle a saxofonista Jarda Jeřábek. Zbytek kapely zůstal beze změn.
Hudební styl

**************************************************************************************************

Garage (formerly Garáž) is a rock band from Czechoslovakia. The Band was founded in Prague in 1979[1] by Ivo Pospíšil from DG 307. In 1980s there he played on guitar[2] Milan Hlavsa from The Plastic People of the Universe.[3] After the Velvet Revolution in 1989 Garage concerts in abroad (New York, Switzerland, Germany, Belgium and France[4]). At that time the band played Joe Karafiát, one of the most acclaimed solo guitarists in Prague, who lived in Canada before the revolution. In 1994 was released album Garage, produced by Ivan Kral (former member of Patti Smith Group).

Discography Garáž... byla a je (MC, 1984) Garáž? Na tu nemáš! (MC, 1988) The Best Of Garáž (LP, 1990) Vykopávky Praha (LP, CD, 1990) Garáž - Demo (CD, 1991) Garáž - Praha (LP, CD, MC, 1991), reissue 1993 Garáž No1-1981 (CD, 1993) No Parking (CD, MC, 1993) Garage (CD, 1994) - with Ivan Kral Apogeum (CD, MC, 1996) Nepohádka (CD, 2000) BLACK ! (CD, 2009) Live 2011 (CD, 2012) - live album

References Jump up ^ http://kultura.idnes.cz/garage-se-drz... Jump up ^ http://www.projektpunk.cz/obsah/G/Garaz/ Jump up ^ http://www.ceskatelevize.cz/specialy/... Jump up ^ http://www.garageband.cz/cs/historie
http://www.discogs.com/artist/Gar%C3%...

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...