Loading...

Toruń JUG #45 - "Massive concurrency" - Sebastian Smyczyński

167 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 27, 2018

"Massive concurrency - model aktorów w świecie multi-core na przykładzie języka Erlang"

Prawo Moora ("średnio co dwa lata ilość tranzystorów w procesorach zwiększa się dwukrotnie") traktowane dosłownie przestaje działać. W praktyce jednak utrzymuje się ono w mocy - "moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące". Wynika to z tego, że od dłuższego czasu zauważamy zmianę trendu i zamiast nacisku na przyspieszanie rdzeni, zwiększamy w procesorach ich ilość.

Renesans technik programowania funkcyjnego, zabawy z immutable data i modelowaniem obliczeń równoległych są tego efektem. W Javie biblioteki standardowe typu Java Concurrency wzbogacane są o immutable data, a o strumieniach i funkcyjnym podejściu do obliczeń nie trzeba nawet wspominać. Scala i model aktorów implementowany przez toolkit Akka zyskuje coraz większą popularność. Inspiracją dla tych narzędzi był język Erlang, w którym pojęcie procesu i komunikacja między procesami z użyciem "message passing" są wbudowane w podstawy jezyka i jego wirtualnej maszyny.

Podczas prezentacji w praktyczny sposób omówię model procesu, komunikacji między procesami oraz pokażę jak może to ułatwić życie podczas projektowania, implementowania i przede wszystkim utrzymania software dla systemów wielordzeniowych.

O prelegencie:

Sebastian Smyczyński - projektant software, algorytmik, developer. Współzałożyciel i od 11 lat team leader w zespole programistycznym Simplito. Miłośnik i praktyk programowania funkcyjnego, w szczególności Erlanga. Pasjonat i nauczyciel tanga argentyńskiego.

=====================================
Partnerzy:
✅ Simplito (https://simplito.com)
✅ UMK WMiI (https://www.mat.umk.pl)
✅ JetBrains (https://www.jetbrains.com/)
✅ Manning Publishing (https://www.manning.com)

=====================================
Chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się wokół Toruń JUG? Obserwuj nasze kanały społecznościowe!
https://twitter.com/torunjug/
https://facebook.com/torunjug
https://www.meetup.com/Torun-JUG/

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...