Loading...

Jeremic: Nuk do ta njohim kurre pavaresine e Kosoves

4,405 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 26, 2010

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç, tha në Uashington se statusi i Kosovës mbetet një çështje e hapur ndonëse qeveria e tij nuk përpiqet të mbajë të ngrira problemet e mbetura në Ballkanin Perëndimor. Zoti Jeremiç i bëri komentet në qendrën SAIS të Universitetit Xhons Hopkins. Ministri i Jashtëm serb tha se anëtarësimi i shpejtë në Bashkimin Evropian është përparësia kryesore e Serbisë dhe debati se në cilin drejtim duhet të shkojë vendi ka përfunduar. Ndërkohë zoti Jeremiç përsëriti në mënyrë kategorike refuzimin e Serbisë për të njohur pavarësinë e Kosovës. Ministri i jashtëm serb, i cili po luan rolin kryesor në përpjekjet e Serbisë për të bllokuar njohjet e reja për Prishtinën, tha se statusi i Kosovës mbetet një çështje e hapur. Ai tha se pavarësia e saj nuk mundi të marrë mbështetjen e Këshillit të Sigurimit, të Bashkimit Europian dhe shumicës së vendeve anëtare të OKB-së e prandaj, sipas tij, nuk mund të vazhdojë. Por zoti Jeremiç nuk përmendi se shteti i ri gëzon njohjen dhe mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe të vendeve më të mëdha perëndimore si dhe është anëtar i dy institucioneve të mëdha financiare, Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...