Loading...

V Nagroda im Aliny Margolis Edelman

614 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 23, 2015

Bożena Kazanowska, twórczyni jedynej w Polsce wypożyczalni książek dotykowych dla dzieci niewidomych i słabowidzących, została laureatką V Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman, ustanowionej przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Zeszytów Literackich.

18 czerwca 2015 r. odbyło sie - po raz piąty - uroczyste wręczenie Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman dla osób zasłuzonych w pomocy dzieciom.

Laureatką w 2015 r. została p. Bożena Kazanowska - socjoterapeutka z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Lublinie, fundatorka i główna dzialaczka wypozyczalni książek dotykowych dla dzieci.

Wypożyczalnia Bożeny Kazanowskiej działa w Lublinie, a książki wypożyczane są dzieciom bezpłatnie i wysyłane na teren całego kraju.

Ilustracje dotykowe (wypukłe, fakturowe) do książek powstają na miejscu i są wykonywane ręcznie przez p. Kazanowską i współpracujących z nią wolontariuszy. Wszystkie osoby zaangażowane w ten projekt pracują w wypożyczalni na zasadzie pro bono.

Założenie tej wypożyczalni jest przełomem w dostępie do literatury dla dzieci z problemami wzrokowymi i stanowi nową jakość w życiu wielu dzieci i rodziców z tej grupy.

Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman przyznawana jest osobom zasłużonym w pomocy dzieciom. Statuetkę i nagrodę finansową w wysokości 5 tys. zł co roku otrzymują działacze, przedstawiciele służby zdrowia, oświaty i pomocy społecznej za swoją pracę na rzecz dzieci.

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody są: terapeuta Ryszard Izdebski oraz psychiatra dziecięca Jolanta Paruszkiewicz (2011 r.), działaczka społeczna Joanna Radziwiłł (2012 r.), pedagog Łukasz Ługowski (2013 r.), terapeutka Marzena Affeldt (2014 r.).

Kandydatów do Nagrody im. Aliny Margolis-Edelman można zgłaszać do końca marca każdego roku.

Nagroda została ustanowiona w 2011 r. przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Zeszytów Literackich. Laureata zaś wybiera Kapituła nagrody w składzie: Aleksander Edelman, Anna Edelman, Bożena Grzywaczewska, Marianna Grzywaczewska, Urszula Hibner, Agnieszka Holland (przewodnicząca), Maria Keller-Hamela, Tamara Kołakowska, Liliana Sonik, Barbara Toruńczyk, Zofia Winawer oraz Edyta Wróblewska.

Patronka nagrody, dr Alina Margolis-Edelman - lekarka i działaczka społeczna, nazywana pediatrą świata - w 1991 r. założyła Fundację Dzieci Niczyje.

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...