Loading...

Kosovaret dyndje ne plazhe - Vizion Plus - News - Lajme

30,554 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on May 13, 2012

Afrimi i sezonit turistik ka shtuar fluksin e pushuesve kosovare drejt plazheve te Adriatikut dhe Jonit. Qindra persona kane udhëtuar te organizuar me autobusë apo me mjetet e tyre private për te kaluar fundjavën pranë bregdetit shqiptar. Ne piken kufitare te Morinës ne Kukës kane hyre gjate 24 orëve te fundit te paktën 2 mije pushues. Ndonëse edhe bregdeti i jugut është i preferuar, plazhi i Durrësit mbetet i preferuari i turisteve kosovare. Edhe pse uji nuk ka arritur ende temperaturën optimale, pushuesit qe kane zbarkuar aty pa ngurruar as te notojnë. Ata janë të moshave dhe profesioneve te ndryshme. Përveçse shijojnë bregdetin thonë se ne Durrës ndihen si ne shtëpinë e tyre. Shkurtimi i distancës mes Prishtinës dhe Tiranes, pasi rruga tashme përshkohet për vetëm 2 ore, por edhe procedurat e përshpejtuara ne te dyja doganat, kane shkaktuar dyndje te kosovareve, sidomos gjate viteve te fundit. Mbi 1 milion pushues nga Kosova llogaritet te kenë frekuentuar bregdetin shqiptar vitin e kaluar. Nga agjencitë turistike ne Kosove mësohet se këtë vit janë shtuar rezervimet për te kaluar muajt e verës ne Shqipëri.

Bringing the tourist season has increased the flow of Kosovar vacationers to the beach of the Adriatic and Ionian. Hundreds of people have organized travel by bus or private vehicles for their last weekend near the Albanian coast. Morina border point we have entered Kukes during the last 24 hours at least two thousand guests. Although the southern coast is a favorite, Durres beach remains the favorite of tourists Kosovo. Even though the water has not yet reached the optimal temperature, vacationers who have landed there without even reluctant to swim. They are different ages and professions. Say except enjoy the coast in Durres feel like their home. Shorten the distance between Pristina and Tirana, as the road already traveled for only 2 hours, but also fast-track procedures in both customs, have caused the influx of Kosovars, especially in recent years. Over 1 million tourists from Kosovo is estimated to have attended the Albanian coast last year. Tourist agencies in Kosovo is learned that this year have increased bookings for last summer in Albania.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...