Loading...

Dezertimi i Marsit 1997

233,778 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Sep 20, 2008

Te gjithe e kemi degjuar rastin e dezertimit te ekuipazhit te avionit trainues reaktiv UTI MiG-15 me pilotet Ardian Elezi dhe Agron Dajci. Shume jane thene mbi kete ngjarje por me shume kane qene spekullimet. Deri me sot kjo histori eshte e mbushur me paqartesira te shumta, sejcila ane mbeshtet te drejten e saj. Pilotet thone se ishin te detyruar te arratiseshin pasi kishin marre urdher nga komanda e ushtrise se atehershme per rikonjicion mbi levizjet e grupeve rebele si dhe goditjen e Ures se Mifolit qe ndan Fierin me Vloren dhe ne ate kohe ishte kthyer ne kufirin midis zonave te kontrolluara nga shteti dhe rebelet. Nga ana teknike e ceshtjes duhet te themi se aftesite luftarake te ketij tipi avioni, jane shume te kufizuara. Ai eshte i paisur vetem me nje top 23mm qe mban nje sasi prej 50 predhash si dhe nje cift bombash stervitore 50 kg sejcila. Vendosja e vendit te uljes dhe navigimi ne lartesi teper te ulet kerkojne nje planifikim te vecante te rrugekalimit qe do te thote se ishte bere nje parapregatitje, kjo padashur te con ne mendimin se ky veprim ishte i paramenduar. Vertete qe te gjitha faktet nuk i dime keshtu qe marrim rrezikun e spekullimit edhe ne kete rast. Sidoqofte kjo i perket tashme historise dhe atyre qe jane te caktuar per ta gjykuar. Sidoqofte nga anet pozitive te kesaj historie eshte fakti i veprimeve te shkelqyera te piloteve, duke arritur te depertojne ne zemer te "armikut" pa u diktuar. Kjo tregon qarte se megjithe tekniken e vjeteruar luftarake, me perdorim te kujdesshem mund te arrihen shume gjera.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...