Loading...

Vo Strumica Na Ulica - Macedonian Song

490,201 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Nov 17, 2007

Macedonian Folklore Song!

Петранка Костадинова (Petranka Kostadinova) важеше за една од најдобрите интерпретаторки на старите народни песни и не без причина го носеше епитетот доајен на македонската народна музика. Многу песни се испеани во нејзината 35 години долга кариера, а во последно време Костадинова често настапуваше на фестивали каде што се негуваше македонскиот фолклор.
Познатата пејачка на изворни македонски песни Петранка Костадинова Дојчиновска почина во сообраќајна несреќа во центарот на Скопје на 03.02.2002 год.

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...