Loading...

6 bin kişi büyük risk altında!

6,458 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Feb 17, 2020

KARAR 2013’TE ÇIKTI KENTSEL DÖNÜŞÜM HALA GERÇEKLEŞMEDİ


6 BİN VATANDAŞ RİSK ALTINDA YAŞIYOR

ANKARA- Ankara Altındağ Seyfi Demirsoy Mahallesi’nde 1968- 1972 yıllarında yapılan Türkiş Blokları 281 bloktan, 2 bin 566 daireden oluşuyor ve yaklaşık 6 bin kişi ikamet ediyor. Bölge 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından risk alanı ilan edildi. Bölgenin kentsel dönüşüme girmesi kararı alınmasına ve resmi gazetede yayınlanmasına rağmen aradan geçen 7 yılda herhangi bir dönüşüm gerçekleşmedi. Yapıların bakımsızlıklarına rağmen konutlarında yaşamayı sürdüren vatandaşlar olası bir afet durumunda ölümle burun buruna kalacak.

Toplu konut sitelerinin birçoğunda derin çatlaklar bulunurken, bazılarında ise konutların zeminlerinde ve yollarda kaymalar gerçekleşiyor. Kentsel dönüşüm gerçekleşeceği gerekçesiyle herhangi bir bakıma girmeyen binalar tüm riskli durumlara rağmen ayakta durmaya devam ediyor.
Bölge hakkında bilgi veren Aydınlıkevler Muhtarı Şenol Öz, “Belediyenin burayı yıkma gibi bir durumu söz konusu değil. Vatandaşların arasındaki anlaşmazlıklarından dolayı kentsel dönüşüm gerçekleştirilemiyor. Kentsel dönüşüm kararı olduğu için kimse buradaki konutlara bakım yapmıyor ve çoğu kötü durumda” dedi.


“KENTSEL DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞMELİ”

Kişisel fikrinin bu blokların kentsel dönüşüme girmesi yönünde olduğunu belirten Öz, “Bu bölgede yaklaşık 6 bin vatandaşımız yaşıyor. Bana kalırsa insan sağlığından önemli hiçbir şey yok. Vatandaşlar anlaşmalı, uygun bir müteahhit bulunmalı ve kentsel dönüşüm gerçekleşmelidir” ifadelerini kullandı.

Binalarda olanların tehlikenin farkında olduğunu söyleyen Öz, “Bu binalarda yaşayıp maddi gücü elveren vatandaşlarımız taşınıyorlar. Bu imkana sahip olmayanlar ise mecburen yaşamak durumunda kalıyorlar. Boşalan daireler de genellikle Iraklı mültecilere kiralanıyor. Bölgenin demografik yapısında da değişimler gözlemliyoruz” diye konuştu.

Altındağ Belediye Başkanı’nı konu hakkında ziyaret ettiğini söyleyen Türk-İş Blokları İkinci Grup 24651 Parselin Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Asil Doğan “Belediye başkanı sadece idari konularda yardımcı olabileceğini, gelen müteahhitleri bize yönlendirebileceğini söyledi. Devlet olarak size müteahhitti bulurum yaptırırım sizde katkıda bulunursunuz diyen yok. Sadece 25 bin 535 metrekare bizim bulunduğumuz alan, burada 24 tane blok var. Buranın projeleri dahil her şeyi hazır durumda. Ülkemizdeki yatırım alanlarının değerlendirilmesi tam olarak yapılmıyor. 2013’den bu yana yedi yıl geçmiş. Yedi yıldan bu yana devlet elini buraya uzatmadı” dedi.
Türk- İş bloklarının dönüşümü için 150 milyon liralık bir yatırıma ihtiyaç olduğunu ifade eden Doğan, “Bu yatırımı karşılayacak büyük bir müteahhit gerekiyor. Buranın yıkılması mesele değil. Yıkıldıktan sonra vatandaşlar nereye gidecekler? Bu blokların yaş ortalaması 65’in üstünde. Bu yaşlı insanları grup grup bir yerlere gönderip yapıldıktan sonra sizi buraya taşıyacağım dersin. Çözülmeyecek sorunlar değil ancak devletin bu konuda yardımcı olması gerekir.

Bölgede müteahhittin de vatandaşında kendisine göre haklı olduğunu vurgulayan Doğan, “Bugün bir inşaatın bir metrekaresinin en düşük fiyatı bin lira, 100 metrekarelik bir daire yaptığın zaman yüz bin lira, birde hak sahibine yapacaksın 200 bin lira, vergileriyle birlikte 250 bin liraya mal oluyor. Müteahhit bu daireden kar yapabilmek için en az 500 bin liraya satmam gerekiyor diyor” şeklinde konuştu.

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...