Loading...

Dünyada her yıl 1 trilyon dolar rüşvet veriliyor, yolsuzluk can alıyor! Peki vatandaş ne düşünüyor?

4,054 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 9, 2019

Dünyada her yıl 1 trilyon dolar rüşvet veriliyor, yolsuzluk can alıyor! Peki vatandaş ne düşünüyor?
Her yıl küresel çapta 1 trilyon dolar rüşvet veriliyor, tahmini 2,6 trilyon dolarlık yolsuzluk yapılıyor. Rakamlar, dünyanın 80 milyar dolarlık toplam gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 5'inde daha fazla.

Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü kapsamında, özellikle kamu fonlarının şahsi hesaplara aktarılmasının başlı başına bir suç olmanın ve ekonomik zararın yanı sıra, iklim krizini körüklediği, küresel ısınmadan kaynaklı doğal afetlerde daha fazla canın yitirilmesinde de başlıca rol oynadığı vurgulanıyor.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 9 Aralık dolayısıyla yayınladığı mesajında yolsuzluğun nasıl insan hayatına mal olduğunu anlattı.

Dünya Bankası verilerine göre su sektörü, bütçesinin yüzde 20 ila 40'ını yasa dışı faaliyetlerden dolayı kaybediyor. Ulaşım ve enerji sektörünün kaybı da aynı oranlarda. Dünya genelindeki kaçak ağaç kesimi yüzde 15 ila 30 iken, bu oran ormancılığın yoğun olduğu ülkelerde yüzde 90'a kadar çıkabiliyor. Türkiye, 2018 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi'nde (CPI) 180 ülke arasında 41 puanla 78'inci sırada yer aldı. Yolsuzluk algısının en az hissedildiği ilk üç ülke ise, sırasıyla Danimarka, Yeni Zelanda ve Finlandiya olarak kayıtlara geçti.

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...