Loading...

МВР ги анализира трагите и доказите

117 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 20, 2012

"Министерството за внатрешни работи и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери, секаков вид траги кои мораат сериозно да се анализираат.Од МВР брифираат дека во возилото се пронајдени многу траги, но со прецизни детали нема да излегуваат во интерес на истрагата, ниту пак ќе брзаат со квалификација бидејќи сите аспекти се уште се согледуваат.Полицијата досега обезбедила околу педесетина снимки кои детално се прегледуваат и анализираат.Дополнителни анализи се прават и на возилото, односно на големиот број траги кои се пронајдени во него. Истото било од поодамна влезено во Република Македонија, а од МВР уште еднаш потврдија дека ја имаат неговата комплетна историја, како и историјата за „Мерцедесот" од кој биле украдени регистарските таблички кои биле ставени на „Опелот".Увидот кој траел 3 ипол дена сам по себе носи многу докази и материјали, па токму затоа од МВР велат дека за дел од нив потребна е дополнителна хемиска и лабораториска анализа за добивање на прецизни и точни резултати.По извршената реконструкција, е утврдено дека грозоморното убиство е извршено многу брзо од пет до десет минути, нешто пред 20 часот, а во полицијата било пријавено по два часа односно во 22.15 часот.Полицијата и натаму не исклучува ниту едно сценарио за било каква поврзаност. Се разгледуваат сите аспекти.Околу помошта од земјите од соседството од МВР велат дека постои декларативна помош, но засега ништо конкретно кое дополнително би помогнало истрагата да напредне. Сепак, и понатаму се остваруваат контакти со соседните земји.
"

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...