Loading...

Wprowadzenie do neurobiologii - zapowiedź kursu na CopernicusCollege.pl

1,277 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Dec 25, 2018

Zapraszamy do udziału w kursie: https://www.copernicuscollege.pl/kurs...

O kursie
Neurobiologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin współczesnej nauki. Jej przedstawiciele zajmują się badaniem niezwykle skomplikowanego systemu, jakim jest układ nerwowy. Rezultaty uzyskiwane w ramach badań neurobiologicznych wywierają wpływ na rozumienie procesów poznawczych, co z kolei ma znaczenie zarówno z perspektywy psychologii, jak i filozofii. Neurobiologia stanowi też jedną z dyscyplin zaliczanych do interdyscyplinarnego programu badawczego, jakim jest kognitywistyka.

W ramach kursu Słuchacze zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania układu nerwowego oraz metod obecnie prowadzonych badań neurobiologicznych. Wśród szczegółowych zagadnień, omawianych podczas wykładów, znajdą się między innymi: budowa układu nerwowego, procesy komórkowe, funkcjonowanie zmysłów i percepcji, neuronalne podstawy zachowania czy metodologia neurobiologii.

Niniejszy kurs on-line powstał w ramach zadania „Umysł: Czym jest i jak działa?” realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika, finansowanego w ramach grantu 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zajęcia:
Budowa komórki
Procesy komórkowe
Pobudliwość komórki
Zmysły i percepcja
Budowa układu nerwowego
Homeostaza
Zmysły i percepcja
Ruch
Pamięć i uczenie
Sen i odczuwanie
Emocje i stres

dr Jacek Francikowski
Neurobiolog, edukator, popularyzator nauki, prowadzi zajęcia i szkolenia dla nauczycieli. Współpracuje z Uniwersyteckim Towarzystwem Naukowym oraz Pracownią Dydaktyki Biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. W polu jego zainteresowań naukowych znajdują się: fizjologia człowieka i owadów, neurobiologia, etologia, ewolucjonizm, historia i filozofia nauki.

Loading...

Advertisement

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...