Loading...

نگاهی به کارنامه رئیس جمهوری جدید سنگال

44 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 26, 2012

http://persian.euronews.com/ پیروزی ماکی سال در انتخابات ریاست جمهوری سنگال از ذکاوت و تیزبینی وی حکایت دارد. او توانست در کمتر از دوازده سال به عالیترین مقام کشوری دست یابد و در انتخاباتی دمکراتیک عبدالله واد، رئیس جمهور پیشین، را شکست دهد.
 
ماکی سال پنجاه سال دارد و در رشته زمین‌شناسی تحصیل کرده است. او برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ به وزارت انرژی و معادن رسید و پس از سپری کردن مدتی در وزارت کشور، در سال ۲۰۰۷ به ریاست پارلمان سنگال انتخاب شد.
 
در آن سال بعنوان مسوول تبلیغات انتخاباتی عبدالله واد، رئیس جمهور وقت، مشغول به فعالیت شد.
 
اما دیری نپاید که رابطه حسنه او و عبدالله واد وارد مرحله تازه‌ای شد؛ اتهام فساد مالی پسر واد و اجرای جلسه پرسش و پاسخ در صحن پارلمان زیر نظر ماکی سال، خصومت میان دو سیاستمدار را به اوج رساند.
 
چند ماه بعد، در سال ۲۰۰۸، به فرمان عبدالله واد، ماکی سال از سمت ریاست پارلمان و شهرداری زادگاهش، فاتیک، کنار گذاشته شد.
 
ماکی سال اما سیاست را کنار نگذاشت؛ او با تشکیل حزبی جدید در سال ۲۰۱۲به میدان انتخابات قدم نهاد و سرانجام موفق شد با شعار «مقاومت در راه جمهوری» و مبارزه با فساد مالی، نظر اکثر مردم و دیگر کاندیداهای مخالف عبدالله واد را جلب کند و به پیروزی رسید.
 
یکی از هوادران ماکی سال دلیل حمایت خود از او را اینگونه توضیح می‌دهد: «به تغییر نیاز داریم. بخصوص که همه می‌دانستیم که هدف عبدالله واد رساندن پسرش به قدرت است. پس باید به ماکی سال رای داد بلکه دیگر شاهد چنین رفتاری در سنگال نباشیم.»
 
البته ماکی سال زیرکانه از افتادن در دام حمله مستقیم به واد و اطرافیانش پرهیز کرد. وی همواره بر نیاز کشورش در رسیدن به صلح و جلوگیری از درگیری و جنگ داخلی که سالهای ست مناطق مختلف از جمله «کازامانس» را به خاک و خون کشیده تاکید کرد. سخنان وی در شب انتخابات بر این زیرکی و تیزبینی صحه می‌گذارد:
 
«اگر یکشنبه به ریاست جمهوری انتخاب شوم متعهد می‌شوم که هر چه در توان دارم برای رسیدن به آتش بست فوری بکار بگیرم و شرایط یک صلح پایدار را بر قرار کنم. و برای رسیدن به این مهم، از تمامی طرفین؛ از احزاب سیاسی تا مبارزان استقلال طلب «کازامانس» و کشورهای همسایه برای همکاری دعوت خواهم کرد.»

Youtube http://www.youtube.com/euronewspe
Facebook http://www.facebook.com/euronews.pe
Twitter http://twitter.com/euronews

Loading...

Advertisement

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...