Loading...

Vetevendosja në proteste, shoqërohet një deputete - Vizion Plus - News - Lajme

771 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 17, 2012

Deputete dhe aktiviste te levizjes "Vetevendosje" kane protestuar perpara nderteses se qeverise se Kosoves duke kundershtuar privatizimin e rrjetit te shperndarjes se energjise, pak minuta perpara se te nenshkruhej marreveshja. Deputetet e levizjes "Vetevendosje" kane tentuar te hyjne ne ndertesen e qeverise, ku zhvillohej ceremonia e nenshkrimit te marreveshjes, por jane penguar nga personeli i sigurise, pasi nuk kane qene te ftuar. Nepermjet nje njoftimi per shtyp, levizja "Vetvendosje" njofton se policia ka ndaluar deputeten Albana Gashi dhe ka arrestuar 62 aktiviste te tjere. Nderkohe, mesohet se deputetja Gashi eshte lene e lire. Ministri i Ekonomise, Besim Beqaj, ka nenshkruar marreveshjen per privatizimin e distribucionit te KEK-ut me konsorciumin "Çelik e Limak", duke e vleresuar kete ngjarje si shume te rendesishme per te ardhmen energjitike te Kosoves. Distribucioni i KEK-ut u shit per 26.3 milione euro, nderkohe 300 milione euro pritet te jete vlera e investimeve ne kete sektor.

MPs and activists of the movement "Vetevendosje" protested in front of the Kosovo government rejected the privatization of the electricity distribution network, a few minutes before the agreement is signed. Deputies motion "self-determination" has attempted to enter the government building, in which the ceremony of the signing of the agreement, but were prevented by security personnel, as there have been invited. Through a press release, the movement "Self-Determination" reports that police stopped MP Albana Gashi and arrested 62 other activists. Meanwhile, learned that MP Gashi is left free. Minister of Economy, Besim Beqaj, has signed a distribution agreement for the privatization of KEK consortium "Celik Limak", considering it as a very important event for the future of Kosovo's energy. KEK Distribution was sold for 26.3 million euros, while 300 million euros is expected to be the value of investment in this sector.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...