Loading...

Salih Bajrami - Çanakkale ( TEXT )

300,501 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 1, 2008

Salih Bajram-Krasniqi "Çanakkale"
Rapsod i Paharruar ( Text )

Beteja e Çanakkalesë
(1915 - 1916)
Pa dyshim se ata që kanë dëgjuar apo lexuar për betejën e Çanakalasë
e cila u zhvillua në Luftën Parë Botërore gjatë viteve ( 1915-1916)
në mes forcave detare angleze të përkrahura edhe nga anijet franceze me gjithë ushtrinë dhe makinerinë luftarake të fuqive aleate të Antantës,të cilëve me potencial njerëzor u arritën ndihma me vullnetar edhe nga vende shumë të largëta si Australia dhe Zelanda e Re. në njërën anë dhe, nga ushtria Osmane në anën tjetër, pajtohen se kjo ishte një operacion i jashtëzakonshëm e cila përfundoi me fitoren e ushtrisë Osmane, përkundër viktimave të mëdha në të dy anët.

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...