Loading...

Zima...

78,780 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 29, 2008

Zima... Antoni Lange
Niby potoki łez zamarzniętych,
Po niebie lila jasno-bladem,
Na srebrnych żaglach rozwiniętych,
Maleńkie chmurki płyną stadem.
Lodowym blaskiem gwiazd promienie
Skrzą się nad pola śnieżno-białe
I rozlewają w krąg milczenie
Melancholijne, oniemiałe.
I jakiś pokój dziwnie błogi
Ogarnął śnieżne mgły srebrzyste;
Na senne chaty, pola, drogi
Milczenie padło uroczyste.
I zamilkł wiatr, ucichły szumy
Korony topól szkieletowej;
Marzenia pełne i zadumy
W błękity patrzą nieme sowy.
I tylko z dala niespokojne
Słychać huczenie, śmig wiatraka;
I duch ze sobą toczy wojnę
I w nim, śród ciszy, wrzawa taka.

Ennio Morricone uhonorowany w 2006 Oscarem za całokształt twórczości to jeden z najważniejszych twórców muzyki filmowej. Jest autorem ścieżek dźwiękowych do blisko 400 filmów, w tym dzieł takich jak: "Misja" (reż. R. Joffe), "Dawno temu w Ameryce" (reż. S. Leone), "Nietykalni" (reż. B. de Palma), "Cinema Paradiso" (reż. G. Tornatore) czy "Frantic"(reż. R. Polański).
Ennio Morricone urodził się w 1928 roku w Rzymie. Pierwsze kompozycje zaczynał tworzyć jako 6-latek W wieku 12 lat zaczął naukę w Konserwatorium św. Cecylii. Po ukończeniu nauki przez kilka lat zarabiał na życie grając na trąbce w nocnych klubach, ale już w połowie lat 50. rozpoczął współpracę z włoską telewizją RAI.
Wkrótce jego losy potoczyły się inaczej - na początku lat 60. spotkał reżysera Sergio Leone, co zaowocowało wieloletnią współpracą obu artystów, Morricone stworzył wówczas muzykę do tzw. "spaghetti westerns". Dzięki Leone jego nazwisko stało się znane, aczkolwiek zdarzało mu się już współpracować z innymi reżyserami (m.in. skomponował muzykę do filmu "Il Federale w 1961.) Światową sławę przyniosło mu napisanie ścieżki dźwiękowej do filmu "Misja" w 1986. Od tego czasu współpracował z wieloma słynnymi twórcami filmu jak: Pedro Almodovar, Oliver Stone, Mike Nichols czy Brian de Palma. Morricone, zajmował się także muzyką klasyczną - jest autorem kompozycji takich jak: "Cantata Frammenti di Eros" i "Cantata per l'Europa".
W Polsce kompozytor gościł latem 2007 roku z okazji obchodów 750-lecia lokacji Krakowa. Na jego koncert na krakowskim Rynku przybyło ok. 40 tysięcy słuchaczy.

 • Category

 • Song

 • Artist

  • Ennio Morricone & His Orchestra
 • Writers

  • Ennio Morricone
 • Licensed to YouTube by

  • UMG (on behalf of Virgin); UBEM, LatinAutor, EMI Music Publishing, SODRAC, União Brasileira de Compositores, LatinAutor - SonyATV, and 11 Music Rights Societies

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...