Loading...

Początki mennictwa germańskiego - prof. dr hab. Aleksander Bursche - wykład PTN Warszawa

1,179 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 6, 2017

"Początki mennictwa germańskiego" czyli wykład prof. dr hab. Aleksandra Bursche, który odbył się 6 marca 2017 w siedzibie warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

"Wedle dotychczasowych poglądów początki mennictwa germańskiego wyznacza czas powstawania w Zachodniej Europie pierwszych wczesnośredniowiecznych państw: Ostrogotów, Wizygotów, Swebów czy Franków.

Jednak w świetle najnowszych, zaskakujących cały świat numizmatyczny odkryć, narodziny tego mennictwa trzeba cofnąć o co najmniej dwa stulecia i datować na drugą połowę III wieku po Chrystusie. Miały one miejsce na terytoriach zajmowanych przed okresem wędrówek ludów przez gocki krąg kulturowy, tj. na obszarach Ukrainy, Mołdawii i wschodniej Polski. Znamy już mechanizm powstawania i rozwoju tego mennictwa. Wywodzi się ono z naśladownictw monet rzymskich. Umiemy także odtworzyć główne kierunki jego rozprzestrzeniania na tereny północnej i zachodniej Europy."

Autor zaprezentował najnowsze wyniki badań prowadzonych w ramach projektu IMAGMA – Imagines Maiestatis przez polsko-niemiecko-duńsko-ukraińsko-mołdawski interdyscyplinarny zespół naukowy (por. http://www.imagma.eu/).

_________________________________________________________________
Kolejny wykład już 20 marca 2017. Wstęp wolny. Więcej informacji już wkrótce na:
http://ptn-warszawa.pl/

Dołącz do nas na facebooku:
https://www.facebook.com/ptnwarszawa/...
https://www.facebook.com/PolskieTowar...

Loading...

to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...