Loading...

ŚWIERCZKOWIACY wizytówka PL

1,251 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Nov 7, 2013

Zespół pracuje dla popularyzacji sztuki ludowej i tradycji polskiej zarówno w Polsce jak i za granicą. Prowadzi działalność edukacyjną skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych. w sposób szczególny kształci własnych uczestników. Archiwizuje i przechowuje materiały etnograficzne w muzyce, śpiewie, tańcu i strojach ludowych. Prowadzi działania na rzecz poprawności i zgodności etnograficzno -- historycznej w prezentowaniu sztuki ludowej regionu, poprzez badania źródeł, konsultacje specjalistyczne, tworzenie programów poddanych weryfikacji i ocenie ekspertów. Kadra Zespołu publikuje własne opracowania i współpracuje jako grono ekspertów z wieloma zespołami w Polsce i za granicą, zasiada w komisjach jurorskich. Zespół należy do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Zarejestrowany został pod nr 14, jako jeden z pierwszych w Polsce.

Przez lata z zespołem pracowało wielu wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnografów, muzyków, choreografów, m.in.: Wanda Zach, Bożena Niżańska, Anatol Kocyłowski, Eugeniusz Sitko, Zbigniew Pieńkowski, Antoni Korytek, Honorata Kowalczyk, Maria Romowiczn a obecnie Wiesława Hazuka i Bata Hazuka Skoropad.

Wychowankowie zespołu to grono blisko tysiąca osób. w swym dorobku grupa posiada bardzo bogaty repertuar kilkudziesięciu suit tanecznych i muzycznych z kilkunastu regionów Polski (krakowskiego, sądeckiego, rzeszowskiego, lubelskiego, spiskiego, żywieckiego, beskidzkiego, opoczyńskiego, łowickiego, kurpiowskiego, śląskiego, wielkopolskiego, tańce narodowe a także z węgierskiego regionu Małej Kumanii.
Świerczkowiacy specjalizują się w niezwykle bogatym folklorze Małopolski i są ekspertami w folklorze Krakowiaków Wschodnich. Wydali płytę pt.: „Śpiewajmy dziecinie" kolędy i pastorałki. w archiwach Polskiego Radia znajdują się audycje pt: „Jak się człowiek śmieje to się dobrze dzieje" z udziałem zespołu. Kostiumeria zespołu mieści setki oryginalnych, w większości ręcznie wykonanych, kostiumów. w swej scenicznej karierze Świerczkowiacy reprezentowali Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, odbyli 55 podróży zagranicznych do 19 krajów w których odwiedzili 149 miast. Zostali laureatami ponad trzydziestu nagród i wyróżnień. Zespołowi, który liczy 140 osób, towarzyszy dziesięcioosobowa orkiestra. w grupach dziecięcych pracuje 90 „Małych Świerczkowiaków".

Zespół działa nieprzerwanie od 50 lat, przechodząc wraz ze zmianą ustrojową różnorodne formy organizacyjne, począwszy od Zespołu reprezentacyjnego Zakładów Azotowych -- dzisiejszej Grupy Azoty, Zespołu Reprezentacyjnego Tarnowa, zespołu działającego w ranach Mościckiej Fundacji Kultury, po dzisiejszy status grupy działającej pod auspicjami Centrum Sztuki Mościce instytucji kultury Województwa Małopolskiego. Wytrwał i nieustannie się rozwija dzięki zbiorowej i indywidualnej pasji zarówno członków amatorów jak i niezwykłemu zaangażowaniu profesjonalnej kadry.

Jest ambasadorem Polski na międzynarodowych festiwalach.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...