Loading...

Ochotnicza Legia Kobiet - 1920

5,469 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Aug 17, 2009

ENGLISH USERS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ochotnic...
------------------
Ukłon w stronę pań, choć za piosenkę feministki mnie skarcą :) Wiem, że klip słabej jakości, ale nie wszystkie mam takie ostre.

Oto film nakręcony podczas szkolenia Ochotniczej Legii Kobiet w Wilnie w 1920 roku. Legia została zorganizowana przez płk. Aleksandrę Zagórską, która dowodziła kurierami kobiecymi podczas konfliktu polsko-ukraińskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej OLK składała się z 2.500 kobiet i pomagała na różnych odcinkach frontu. Szczególnie duże zasługi położyła w obronie Warszawy i Wilna. W Wilnie OLK szkoliła swoje bataliony on maja 1919 roku. Zformowano łącznie 8 batalionów. To nagranie pochodzi z okresu szkolenia. Panie widoczne na filmie poniosą wkrótce ciężkie straty, gdy pod dowództwem Wandy Gertz będą bronić miasta przed kawalerią Gai Khana. Wspomnę, że kawalerzyści tatarscy Gai Khana nie byli przez Polaków brani do niewoli lecz zabijani na miejscu, gdyż wsławili się oni wręcz niesamowitym okrucieństwem - gwałtami, ćwiartowaniem, dekapitacją rozrywaniem kobiet końmi wzdłuż krocza, paleniem żywcem.

Wspomnę też, że w 1923 roku OLK została rozwiązana, a w 1928 roku powołano do życia Przysposobienie Wojskowe Kobiet. PWK znajdziecie w filmie "Szkolenie LOPP" w moim profilu.

---------------
W roku 1912 w Związku Strzeleckim stworzono sekcję kobiet składającą się głównie z osób zasłużonych w pracy wywiadowczo-kurierskiej. Aleksandra Szczerbińska (później Piłsudska) stanęła na czele jednej z tych sekcji, do których zadań należało między innymi przeszkolenie wojskowe. Polegało ono na poznaniu zasad taktyki wojskowej, sygnalizacji, terenoznawstwa, obchodzenia się z bronią, obrony miast, geografii militarnej itp. Przedmiotem specjalnych studiów była struktura i metody działania armii rosyjskiej.

Był to pierwszy oddział kobiecej pomocniczej służby w wojsku na świecie. Na początku 1912 roku oddział liczył we Lwowie 60 kobiet. Dodatkowo zorganizowane zostały oddziały strzelnicze.
--------------

Loading...

Advertisement
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...