Upload

Loading...

Ndërron jete ish-presidenti Ramiz Alia - Vizion Plus - News - Lajme

16,489 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Uploaded on Oct 7, 2011

Shuhet ne moshën 86-vjeçare drejtuesi i fundit komunist i Shqipërisë dhe presidenti i pare i shtetit pluralist, Ramiz Alia. Ai ndërroi jete rreth orës 06:15 minuta te mëngjesit te se premtes, ne spitalin e Sanatoriumit ne Tirane. Prej vitesh Alia vuante nga një komplikacion ne mushkëri dhe sipas mjekeve, edhe ne momentet e fundit te jetës, ai kishte probleme te renda me frymëmarrjen dhe zemrën. Gjate javës qe u mbajt nen trajtim intensiv mjekësor, u krijua një ekip për te ndjekur kurimin, nen interesimin e vete ministrit te Shëndetësisë, Petrit Vasili. Trupi i ish-presidentit u zhvendos te premten paradite ne morgun e Tiranes, ku do te qëndrojë deri ditën e diel, kur është parashikuar ceremonia e varrimit. Familja Alia ka hapur dyert e zisë, ndërsa pritet qe te mbërrijë nga Suedia djali i te ndjerit, por edhe shume familjare e miq te tjerë qe ndodhen jashtë Shqipërisë. E gjithë ceremonia mortore ne nderim te tij do te jete vetëm familjare. Ne protokollin e shtetit, ku parashikohen ceremonitë funebre, nuk është i detyrueshëm funerali i shtetit për ish-presidentet, por është Këshilli i Ministrave qe përcakton me vendim te posaçëm një gjë te tille për personalitete te caktuara. Burime pranë presidencës dhe qeverise thonë për "Vizion Plus", se për ish-presidentin Alia nuk do te ketë një funeral shtetëror.

Extinguished in 86-year age of the last communist leader of Albania and the first president of pluralist state, Ramiz Alia. He died at about 06:15 minutes on Friday morning, we Sanatoriumit hospital in Tirana. Alia years suffered from a complication in lung and by physicians, even in the last moments of life, he had severe breathing problems and heart. During the week that was held under intensive medical treatment, a team was established to pursue the treatment, under the self interest of the health minister, Petrit Vasili. The body of former president was moved to Friday morning in Tirana morgue, where they will stay until Sunday, when the funeral is provided. Alia family has opened the doors of mourning, while expected to arrive from Sweden, son of the deceased, but family and friends, and many others who are abroad. All funeral ceremony in his honor will be family only. State protocol, which includes funeral ceremonies, it is not mandatory for the state funeral of former presidents, but it is the Council of Ministers sets the decision of such a special thing for certain personalities. Sources close to the presidency and the government say about "Vision Plus", that former President Alia will not have a state funeral.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...