Loading...

TWN in lingua albanese n. 46 - 14/06/11

449 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 14, 2011

Edizione settimanale in lingua albanese realizzata in collaborazione con i volontari del servizio civile per giovani immigrati della città di Torino.

Trascrizione:

1)Tirana, Kolegji Zgjedhor urdhëron: KQZ të hapë të gjitha kutitë e votimit
[...]

2) Integrimi e zgjedhjet,PE diskuton për Shqipërinë
Parlamenti Europian diskuton sot per integrimin e Shqiperise ne BE.
Kuvendi i Shqipërisë perfaqesohet atje me 14, te cilet do jene te pranishem ne raundin e parë takimeve të Komitetit të Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe PE-së.
Sipas axhendës, në rend të ditës do të jetë diskutimi mbi progres-raportin që do të miratohet në muajin tetor dhe përmbushja e 12 kërkesave që Komisioni Europian i ka parashtruar Shqipërisë si detyra për integrimin.
Delegacioni shqiptar përbëhet nga 7 përfaqësues të mazhorancës dhe 7 të opozitës. Pritet që përpos temës qëndrore të takimit, të diskutohet edhe për situatën paszgjedhore në vend, për të cilën shumë herë kanë apeluar ndërkombëtarët për mbyllje të procesit në respekt të shtetit ligjor.

3) Festa e patronit te qytetit
Festa e San Giovanni, patronit te qytetit te Torinos, konsiderohet tashme nje takim tradicional per te gjithe torinezet, dhe nje trashegimi kulturore e Qytetit, dhe kete vit qyteti i Torinos propozon nje kalendar te pasur me evenimente qe lidhen me folklorin , sportin, muziken dhe me traditat e vjetra te qytetit.
Manifestimi qe prej disa viteve nuk perfshin vetem 2 ditet tradicionale te 23 dhe 24 qershorit, por nje hark kohor me te zgjeruar, ka qellimin qe t'u ofroje torinezeve dhe turisteve jo vetem momente te lidhura me korteon historik dhe me spektaklin e famshem piroteknik dhe me ''falo'-n'' e famshme qe ndizet ne qender te qytetit, por edhe nje rast shume i volitshem per ta zbuluar ose rizbuluar ate.
Edhe kete vit evenimentet qe do te zhvillohen jane te organizuarA nga sektori per Kohen e Lire te qytetit te Torinos, dhe do te perfshijne javen nga 18 qershori -24 qershor. Do te kete spektakle ne sheshe, koncerte, lojra dhe animime per femieje, korteon e famshem historik, duke mbyllur ne naten mes 23 dhe 24 qershorit, me spekatklin piroteknik mbi lumin Po. Per me teper mbi eventet klikoni adresen e meposhtme ne bashkine e Torinos.

4) Traffic Free Festival ne Torino nga 5-10 korrik
Edicioni i tete i eventit muzikor Traffic Free Festival 2011,do te zhvillohet kete vit ne Piazza San Carlo ne Torino, duke perzgjedhur qytetin e Torinos kete vit, si qytet kyc per celebrimin e 150 vjetorit te bashkimit te shtetit italian.
Protagoniste kete vit muzika italiane, duke hapur siparin me kenget e Francesco de Gregori, me nje miks te goditur mes kengeve te se djeshmes, te sotshmes, dhe te se nesermes, kjo ideja e Comitato '' ESPERIENZA ITALIA'' me rastin e ketij pervjetori te rendesishem per shtetin italian.
Vitet e kaluara  festivali eshte zhvilluar gjithmone ne Venaria Reale dhe me te ftuar nga me te njohurit e muzikes, si Manu Chao, Iggy Pop, Daft Punk apo Underworld, e shume te tjere.
Per te ditur me shume rreth programit te festivalit klikoni adresen e meposhtme ne faqen zyrtare te Traffic Free Festival

5) Venaria Real Music 2011
Festivali veror Venaria Real Music, rikthehet edhe kete vit ne Pallatin Mbreteror te Venaria, pas suksesit te viteve te kaluara, duke u cilesuar si nje nga eventet  me te rendesishme verore.
Me shume se 1 muaj spektakle, me nje program te pasuraur edhe me teper me rastin e 150 vjetorit te bashkimit italian, duke perfshire zhanre muzikore nga jazz ne rock, nga rap ne opera, nga muzika tradiconale ne teater, dhe duke pare te ngjiten ne skene artiste si Gino Paoli dhe shume te tjere , si dhe Orkestra e Piazza Vittorio apo ajo e Massa Carrara.
Per te vazhdurar me tej me tingujt dhe teatrin, me spektakle ku do te performojne artiste te njohur  si Marco Paolini apo shkencetarja Margherita Hack, te shoqeruara keto me ariet me te famshme te operes italiane te drejtuara nga Orkestra e Teatrit Regio te Torinos.
VENARIA REALE, u jep mundesine te gjithe atyre qe ruajne  bileten e blere, te vizitojne Pallatin Mbreteror dhe Kopshtet Mbreterore me nje cmim te reduktuar deri ne 31 dhjetor te ketij viti.
Per te gjithe te interesuarit klikoni adresen e meposhtme mbi programin dhe cmimet e biletave.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...