Upload

Loading icon Loading...

This video is unavailable.

Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to like minhthai913's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to dislike minhthai913's video.

Sign in to YouTube

Sign in with your Google Account (YouTube, Google+, Gmail, Orkut, Picasa, or Chrome) to add minhthai913's video to your playlist.

Published on Jul 28, 2011

"Zpívající nudle" Le Quang Dao je vietnamský kuchař, který miluje český folk a lidovky. Rád je zpívá s kytarou a dokonce některé překládá do svého rodného jazyka. Živí se při tom smažením nudlí v pojízdném karavanu po různých akcích v České republice. Režie Karel Koula


Protagonistou dokumentu, který ve vlastní produkci natočil režisér Karel Koula, je vietnamský kuchař Le Quang Dao, trvale usídlený v Čechách a známý jako interpret našich populárních country-songů. Činorodý muž, přezdívaný Zpívající nudle, v létě roku 2009 odcestoval do rodné země kvůli svému nemocnému otci, upoutanému na nemocniční lůžko. V listopadu téhož roku za ním odjel jeho český manažer Viktor Souček spolu s autorem filmu. Během návštěvy zaznamenávali Daovy kontakty s jeho nejbližšími a na různých místech mapovali vietnamskou každodennost.

Kuriózní cestopis ukazuje život v současné Hanoji i na vietnamském venkově. Diváky zavádí například na farmu unikátních bílých koní, jejichž kosti údajně mají léčebné účinky. Jiná zajímavá pasáž se odehrává v Templu Hung, ležícím 95 kilometrů severně od Hanoje, kam se Dao přijel modlit za zdraví svých rodičů. Další epizody přibližují pohraniční městečko Sapa, jež leží uprostřed malebné přírody na hranicích s Čínou a jehož obyvatelé se živí produkcí ručně vyráběných oděvů. V jedné z nejdramatičtějších pasáží autoři podnikli výstup na nejvyšší horu Vietnamu.

Mozaika, jež místy připomíná slavný dokument Vítejte v KLDR, se dotýká i politických poměrů ve společnosti, poznamenané komunistickou minulostí a vleklou válkou. Vietnam líčí jako zemi relativně svobodnou, kde však stále přežívá vliv uniformovaných i tajných policistů a totalitních ikon. Dokument, podmalovaný českými evergreeny v Daově podání (titul snímku parafrázuje název zlidovělého songu od tandemu Svěrák-Uhlíř) vypráví i o mentalitě obyčejných Vietnamců. Zabývá se také exotickými pokrmy a neobvyklými praktikami jejich příprav.

Autentický záznam asijské každodennosti nahlíží také do přeplněných nemocnic a ruchu na místních tržištích. Prolíná se s baladickým svědectvím o Daově vztahu k jeho umírajícím rodičům. Závěrečné pasáže filmu, na jehož finální podobě spolupracovala Česká televize (dramaturgem byl Antonín Trš), zobrazují pohřební rituál, následující po smrti jeho otce. Dotýká se i konce života Daovy matky a v epilogu zachycuje jeho návrat do Čech.Phim tài liệu về một miền bắc Việt Nam khắc nghiệt

Những khu chợ nườm nượp người tại Hà Nội, những miền quê đầy khắc nghiệt, một góc tranh cũng như tâm tính của những con người Việt bình thường mang đậm quá khứ cộng sản và cuộc chiến tranh kéo dài. Tất cả đó là hình ảnh của thước phim tài liệu về miền bắc Việt Nam khắc nghiệt hay Bài ca tiếng hát của mỳ sợi. Đoạn phim tài liệu của đạo diễn Karel Koula sẻ chia những hình ảnh ngày thường thông qua nhân vật chính Lê Quang Đào, người vốn sống ở Séc, song đã trở về thăm người cha bị ốm vào năm 2009. Bộ phim quay lại mối quan hệ của nhân vật chính với người bố ốm đau của mình dẫn người xem tới bệnh viện đông đúc người. Đoạn kết bộ phim giới thiệu với khán giả phong tục ma chay sau đám tang của cha anh Đào. Anh Lê Quang Đào sinh sống tại Séc bằng nghề bán mỳ xào. Anh thích hát các bài hát tiếng Séc và hay dịch các bài này sang tiếng mẹ đẻ của mình -- cũng từ đây mà anh có cái tên Mỳ sợi biết hát.

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Loading icon Loading...

Ratings have been disabled for this video.
Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.

Loading icon Loading...

Advertisement
Loading...
Working...
to add this to Watch Later

Add to