Loading...

Pierwsze polskie fotografie w kolorze - wystawa w Stawisku

1,390 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 6, 2013

„Będę to fotografował w kolorach". Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa -- to pierwsza w Polsce przeglądowa wystawa zdjęć Lilpopa zorganizowana w 150. rocznicę urodzin fotografa w podwarszawskim Stawisku oraz stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Stanisław Wilhelm Lilpop był barwną postacią -- potomkiem warszawskiej rodziny przemysłowców, właścicielem majątku Brwinów, którego część sprzedał, by zrealizować marzenie o podróży do Afryki, założycielem miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojcem Anny Iwaszkiewiczowej i fundatorem domu w Stawisku, gdzie obecnie mieści się muzeum, a przede wszystkim utalentowanym fotografem o zacięciu reporterskim. Już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi -- fotografią barwną i stereoskopową. Zmarł tragicznie, odbierając sobie życie 5 listopada 1930 roku w Warszawie.

Tematyka fotografii jest odbiciem zainteresowań Lilpopa- są to reportaże z licznych podróży po Polsce, Europie i Afryce w latach 1910--11, życie towarzyskie Warszawy, polowania, a także autoportrety, fotografie rodziny i znajomych, zwłaszcza ukochanej córki Anny, późniejszej żony Jarosława Iwaszkiewicza. Ekspozycja 108 prac, w tym najprawdopodobniej pierwszego polskiego kolorowego zdjęcia z 1909 roku i 30 fotografii stereoskopowych, potrwa do połowy listopada (Dom Spotkań z Historią).

W zbiorach Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zachowało się ponad 550 oryginalnych szklanych klisz (diapozytywów) z fotografiami Lilpopa, w tym 21 w kolorze, ponad 1000 odbitek na papierze, aparat „Stéréospido A" i przeglądarka do fotografii stereoskopowych francuskiej firmy Gaumont, a także notatki z podróży, zapiski dotyczące wykonywanych zdjęć, dziennik z wyprawy do Afryki, który prowadził dla swej córki czy pocztówki, na których opisywał jej miejsca, ludzi i swoje spostrzeżenia.

Loading...


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...