Loading...

Kazimierz -Synagoga. Futorska i Chorowec- Preludium e-moll F.Chopin

1,022 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 15, 2013

Kazimierz Dolny- Synagoga, 13.07.2013 r. Muzyczne Spotkanie Kultur- koncert w wykonaniu: Lidiya Futorska-skrzypce i Serhij Chorowec-akordeon.
W programie między innymi utwory kompozytorów polskich, żydowskich i ukraińskich; E.Blocha, H.Wieniawskiego, M.Skoryka, M.Skorulskiego,J.Mejtusa, M.Łysenki


Lidiya Futorska. Ur. w 1981 roku we Lwowie. Siedem lat później rozpoczęła naukę w tzw. „szkole talentów" -- Lwowskiej Średniej Specjalnej Muzycznej Szkole im. S. Kruszelnickiej. Pośród pierwszych znacznych osiągnięć skrzypaczki znalazły się: uczestnictwo w programie „Classik-premier" (Kijów, 1994) oraz zdobycie tytułu laureata festiwalu „Nowe imiona młodych gwiazd Ukrainy" (Kijów, 1996). Sukcesy te stały się podstawą do przyznania młodej skrzypaczce Stypendium Prezydenta Ukrainy.
W latach 1999-2004 Lidiya Futorska była studentką Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki w klasie skrzypiec, zaś przez trzy następne odbywała studia podyplomowe w tej uczelni pod kierunkiem Narodowej Artystki Ukrainy - prof. Lidii Szutko. Skrzypaczka odbyła także staż artystyczny w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, jest również doktorantką Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki. W roku 2012 L.Futorska była stypendystką programu „Gaude Polonia".
- Koncertowa działalność skrzypaczki to zarówno występy z różnymi kameralnymi i symfonicznymi zespołami, jak również liczne recitale solowe, które były prezentowane tak na Ukrainie, jak i na estradach koncertowych innych państw, między innymi Polski, Słowacji, Austrii, Kanady, Węgier i Włoch -- czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez organizatorów koncertu. - Od 2012 roku artystka występuje w duecie z akordeonistą i dyrygentem Sergiuszem Chorowcem.


Serhij Chorowec. Ur. w 1980 roku na Rówieńszczyźnie, (Ukraina). W latach 1996-1999 studiował w Rówieńskiej muzycznej szkole w klasie harmonii u Zasłużonego Mistrza Sztuk Pięknych Ukrainy Grigorija Glotki. Studiował na Kijowskiej Narodowej Muzycznej Akademii іm. P. Czajkowskiego w klasie harmonii oraz na katedrze operowo-symfonicznego dyrygowania.
W latach 2010 - 2011 artysta pracował jako dyrygent symfonicznej orkiestry Dniepropietrowskiego Państwowego Konserwatorium іm. М.Glinki oraz Dniepropietrowskiej Obwodowej Filharmonii. W 2013 roku rozpoczął staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie.
- Twórcza współpraca łączy młodego dyrygenta z wieloma utalentowanymi solistami, wśród których znajdują się m.in. Lidiya Futorska, Mirosława Kotorowycz czy Elżbieta Gesse, jak również z artystami o światowej sławie - Olgą i Natalią Pasiecznik czy K.-A.Kulką

Zdjęcia i realizacja Bartłomiej Michałowski

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...