Loading...

Selahattin Demirtaş'ın Stockholm ABF Huset'te yaptığı konuşma ve soruma cevabı

9,427 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Aug 20, 2015

Selahattin Demirtaş bugün (20 Ağustos 2015) Stockholm'deydi. Olof Palme Vakfı ve Sosyal Demokratlar'ın davetlisi olarak...

İçişleri, Dışişleri ve Milli Savunma Bakanları ile görüştükten sonra ABF Stockholm Merkezi'nde ağırlıklı olarak destekçilerinden oluşan kalabalıkla buluştu. Orada yaptığı uzun konuşmasının tam kaydı yukarda.

Konuşmanın ardından yanına gidip sorduğum soruyu da sağolsun yanıtladı.

Sorum şuydu: İlhami Işık'ın (Balıkçı) dünkü demecini okudunuz mu? Işık, demecinde barış görüşmelerinin PKK'yle dolaylı ama bir taraftan da Öcalan'la doğrudan hala sürdüğünü, hatta önümüzdeki süreçte diğer Kürdistanî partiler ve Hüda-Par'ın bu sürece dahil edilmesi ihtimalinin olduğunu söylüyor. Bu konuda söyleyebileceğiniz bir şey var mı?

Cevabı: Spekülatif gibime geliyor. Hiçbirini teyid edebilecek durumda değilim. Görüşmelerin sürdüğüne dair somut hiçbir bilgi gelmiş değil bana.

Konuşmasının ana başlıkları ise şöyle sıralanabilir:

"O oyu alabilmemiz AKP'nin ideolojik yenilgisidir. Sadece iktidardan düşmesi değildir, ideolojik olarak yenilmiştir."

"Biz 7 Haziran'da bir aşı yaptık, şimdi ameliyat yapacağız Kasım'da..."

"AKP şimdi savaşı dayatıyor, şimdi savaşla Türkiye toplumunu bir kez daha milliyetçilikle militarize edip, HDP'nin etrafını boşaltmaya çalışıyor. Her cenaze, HDP'ye tepkiye dönüşsün diye kendi medyası olağanüstü kara bir propaganda yapıyor. Yani zannedersiniz ki, bütün Türkiye'de, Ortadoğu'da olup bitenlerin sorumlusu HDP'dir."

"Bir gecede 70 savaş uçağının kaldırılıp Kandil'in bombalanmasının ya da PKK'nin eylemlerinin kararını biz vermedik, talimatını da biz vermedik. Ama olan bütün savaşın yükünü, faturasını HDP'ye çıkarmaya çalışıyorlar. Dikkat edin, PKK'yi eleştirmiyorlar. Niye? Çünkü PKK seçime girmiyor. Onların derdi seçim çünkü."

"Sandıkta bizi baraj altında bırakacak bir savaşı dayatıyorlar. Fakat, eskisi gibi yürütemiyorlar artık...Bu savaşın kendi saltanat ve iktidarları için olduğunu, aşağı yukarı aklı ve vicdanı birlikte hareket eden her insan görüyor."

Hakan Akçura, 2015
These video is licensed under a
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License
http://creativecommons.org/licenses/b...

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...