Loading...

Sokolov: Přednáška pro učitele vyvolala značný zájem i o prázdninách (TV Západ)

5,228 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jul 12, 2013

I poměrně nudné téma jakým jsou úpravy školních řádů, může vyvolat živý zájem. Plná zasedací místnost sokolovského městského úřadu toho byla důkazem.

Všichni ředitelé sokolovských základních škol, mnoho pedagogů ale i zástupců dalších institucí si našli v prázdninové době čas na přednášku Michaely Veselé. Ta vede občanské sdružení Společně k bezpečí a její přednáška se vyznačovala mimořádnou poutavostí a srozumitelností jak pro odborníky, tak pro laiky a novináře.

„Dnes jsme se sešli jednak kvůli obecným úpravám školních řádů těch škol, které jsou ze sokolovské a potom kvůli tématu šikanování resp. jak mohou mezi sebou spolupracovat ty jednotlivé instituce, které s tou školou spolupracovat víceméně musí v té oblasti," shrnula hlavní témata přednášející Michaela Veselá.

Výsledkem semináře má být sjednocení školních řádů všech základních škol ve městě. K tomuto tématu aktivně přistoupilo vedení Sokolova, aby pomohlo školám.

„Jsou tady i lidé z Městského úřadu z Odboru sociálních věcí, Policie ČR -- Odbor prevence kriminality a pak i naše Městská policie, protože tento problém, který se tady dnes probírá, považujeme za velmi důležitý a chceme ukázat i našim ředitelům a pedagogům a zaměstnancům, že jako město stojíme za nimi v případě, že budou řešit nějaký problém, který se týká zrovna toho, co se tady probírá," doplnil za město jeho místostarosta Ladislav Sedláček.

Mezi jednotlivými tématy se probírala legislativa, motivace žáků a pedagogů a způsoby řešení kázeňských přestupků. Na složité mezilidské vztahy, malou ochranu učitelského sboru před zásahy zvenčí nebo naopak pocit rodičů, že škola problémy neřeší, jsou potřebné některé zásady.

„Řekla bych, že jsou takové dva základní okruhy. Jeden je transparentnost -- tedy být neustále naprosto transparentní. Říkat pořád kam směřuji, jaký je můj cíl, a které nástroje používám. A říkat to velmi explicitně, aby tomu každý rozuměl. A ta druhá věc je, že jestliže učitel chce, aby s ním bylo nakládáno jako s profesionálem, a aby mu ten rodič věřil, tak se musí jako profesionál chovat. Tedy musí i to své chování profesionalizovat. I to vše, co je kolem toho. Jestliže se budu chovat jako karikatura učitele, tak je potom celkem logické, že se tak ke mně to okolí i chová," nebere si servítky Veselá.

Problémy se podle ní mají řešit a nikoliv vytvářet bezduchým lpěním na maličkostech. Příkladem může být deset poznámek o chybějící gumě žáka. Zároveň je potřeba žáky motivovat a stanovovat hranice. Michaela Veselá uváděla příklady z praxe včetně jejich zakotvení do právního rámce.

„Její přednášky nebo lektorská činnost je úplně perfektní, protože mluví z praxe. A její praxe je podložená znalostí zákonů a paragrafů, takže dokáže říci, čeho se to týká, ale zároveň uvést okamžitě, jak to vypadá v praxi. Takže pro mě jsou její semináře opravdu velmi přínosné a vždy si ráda najdu čas, abych se mohla zúčastnit seminářů, je to opravdu perfektní," chválila ředitelka Základní školy Běžecká Hana Hrubá.

Na programu byla také témata o speciálním vzdělávání žáků, šikaně a mimoškolních aktivitách. V druhé části se pak věnoval čas rozebírání školního násilí, jeho podchycení, řešení a kompetencích jednotlivých institucí. Účastníci se dozvěděli, jak postupovat, jak rozdílné mohou být interpretace šikany jednotlivých jejích účastníků, ale i o průběhu vznikajícího násilí v čase. Zajímavou akci navštívili pedagogové v době svých dovolených o letních prázdninách, což jen dokazuje její atraktivitu.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...