Loading...

Bir Silgi Bir Kalem Fark Yaratanlar

7,919 views

Loading...

Loading...

Transcript

The interactive transcript could not be loaded.

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jan 11, 2013

Sabancı Vakfı, "Fark Yaratanlar" programının yeni konuğu, ihtiyacı olan okullarla, onlara destek olmak isteyen bağışçıları, sanal ortamda buluşturan Bir Silgi Bir Kalem projesi...

Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen Bir Silgi Bir Kalem projesi kapsamında, okulların yetkili olarak belirledikleri öğretmenler aracılığıyla okulu hem görsel hem de yazılı olarak tanıtan okul profilleri hazırlanıyor. Bu profiller üzerinden okulların ayni bağış ihtiyaçları http://www.birsilgibirkalem.org/ web sitesinde bağışçılara duyuruluyor. Aynı platform üzerinden, ihtiyaç sahibi okullara ve öğrencilere yardım etmek isteyen bağışçı kişi veya kurumlar da Türkiye'nin dört bir yanındaki okulların ihtiyaçlarını görerek karşılamak istediklerini seçebiliyorlar. Bir Silgi Bir Kalem projesi kapsamında Fark Yaratan videosunun yayınlandığı 11 Ocak 2013 tarihine kadar 983 okul ve 3292 bağışçı siteye kayıt oldu, 442 istek, bağışçılar tarafından gerçekleştirildi ve bağışların mali değeri 73 bin 901 TL'ye ulaştı. Her geçen gün artan sayıda istek ve aynı oranda artan bağışçılar web sitesi üzerinden buluşuyorlar.

Bir Silgi Bir Kalem projesiyle bağış sürecinin taraflar için sorunsuz ve sağlıklı tamamlanması adına çalışmalar yapılıyor. Çalışmalar kapsamında; ürünün tedariki, lojistik destek, bağış sürecinin takip edilmesi, bağış sonrası geribildirimler ve sosyal medyada paylaşım gibi konularda bağışçılara ve okullara destek veriliyor. Siteye en çok iletilen ihtiyaçlar arasında tebeşir, fotokopi kağıdı, sözlük, tahta, ısıtıcı ve fotokopi makinesi bulunuyor. Projenin destekçileri arasında Turkish Philantropy Funds, Orhan Holding, Teknosa ve Yurtiçi Kargo da yer alıyor.The new member of Sabanci Foundation Turkey's Changemakers Program is One Rubber One Pencil project which is an online platform that brings schools in need together with people willing to donate.

The One Rubber One Pencil project is implemented in partnership with the Ministry of Education. In this project, the teachers designated as school representatives create their online school profile containing visual and textual information. The donation requests of the schools are shared with donors via these profiles on the project website at www.birsilgibirkalem.org/. Individual and corporate donors can easily track the list of schools from all over Turkey, learn their basic needs and choose the specific project they like to support. Until 11 January 2013, the date the Turkey's Changemakers video was published, 983 schools and 3.292 donors have registered to the website; 442 donation requests have been fulfilled reaching a total donation of 73.901 TL. Each day more and more requests are matched with donors via this platform.


The project owners work hard to complete each donation process smoothly

The project team makes every effort to achieve a smooth and healthy execution of each donation process. Both schools and donors are supported in the supply of the needed items, logistics, tracking of the donation, the feedbacks after the donation and reflections on the social media. The most popular requests submitted to the platform are chalk, paper, dictionary, board, heater and photocopy machine. Turkish Philanthropy Funds, Orhan Holding, Teknosa and Yurtiçi Kargo are among the sponsors of the project.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...