Loading...

10. Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw"

1,589 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Oct 23, 2013

Krzywdzenie dzieci w instytucjach, bezpieczeństwo w Internecie, wsparcie rodziny -- to część tematów jubileuszowej 10. Ogólnopolskiej konferencji „Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" , która odbyła się 21-22 października (Pałac Kultury i Nauki, Warszawa). Jest to największe coroczne wydarzenie związane z edukacją profesjonalistów zajmujących się problemem przemocy wobec najmłodszych. Konferencja po raz 10. została zorganizowana we współpracy Fundacji Dzieci Niczyje, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Miasta Stołecznego Warszawa.

Co piąte dziecko w Polsce doświadczyło w swoim życiu przemocy fizycznej ze strony dorosłych, a 12% - wykorzystywania seksualnego (Fundacja Dzieci Niczyje, 2012 r.*). Najmłodsi nie potrafią sami się obronić, dlatego ważne jest, aby dorośli potrafili zauważać problem i odpowiednio reagować. Szczególna odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych ciąży na profesjonalistach, którzy w swojej pracy zawodowej stykają się z dziećmi i rodzicami.

Właśnie z myślą o specjalistach została przygotowana jubileuszowa konferencja, która zgromadziła prawie 500 uczestników z Polski i z zagranicy. Znaleźli się wśród nich m.in. pracownicy socjalni, policjanci, psycholodzy, sędziowie, prokuratorzy, lekarze, pracownicy organizacji pozarządowych i instytucji, badacze i wykładowcy akademiccy.

- Przez 10 lat organizowania konferencji „Pomoc dzieciom -- ofiarom przestępstw" dotarliśmy do tysięcy profesjonalistów. Było to możliwe dzięki doskonałej współpracy trzech podmiotów: Fundacji Dzieci Niczyje, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Przez ten czas gościliśmy kilkudziesięciu wybitnych ekspertów z całego świata, a nasze wydarzenie wpisało się w mapę najważniejszych spotkań tematycznych w Europie -- mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. W 2013 roku uczestnicy mieli do wyboru kilkadziesiąt sesji, podczas których uznani krajowi i zagraniczni eksperci przedstawiali modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze ustalenia empiryczne i teoretyczne dotyczące problemu.

- Miasto jest otwarte na poszukiwanie skutecznych rozwiązań służących ochronie dzieci przed przemocą - mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Priorytetem wśród podejmowanych działań jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, np. poprzez wsparcie rodzin w ramach lokalnych systemów profilaktyki krzywdzenia małych dzieci rozwijających się dynamicznie w dzielnicach czy realizację programu „Chronimy dzieci" w domach dziecka i żłobkach. Staramy się również zapewnić szeroki dostęp do pomocy dzieciom, które już doznały krzywdzenia, m.in. w ramach Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom Wykorzystywanym Seksualnie.

Więcej informacji o konferencji na stronie http://konferencje.fdn.pl/ogolnopolsk...

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...