Loading...

Pretstavnicite na "Vinozhito" i "OMO Ilinden"

2,382 views

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Apr 26, 2007

26.04.2007 - Американската и канадската администрација се добро информирани за проблемите на македонското малцинство во Бугарија и Грција, а состојбата со прекршувањето на малцинските права во овие две земји се следи редовно. Ова е впечатокот на претставниците на македонците од Грција и Македонија, кои деновиве имале средби со влијателни претставници на владите на Канада и САД.

Архимандритот Никодим Царкњас, Павле Воскопулос од Виножито и Стојко Стојков од „ОМО Илинден", пред американскиот Хелсиншки комитет објасниле дека нивните барања се однесуваат исклучиво на почитување на меѓународните конвенциите за човекови права и во никој случај не се однесуваат на сепаратистички прашања, како што понекогаш се тврди во Бугарија и Грција.

Comments are disabled for this video.
When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...