Loading...

BLAŽEK A/W 2014 FASHION FILM - LEOŠ MAREŠ

459,369 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Aug 12, 2014

Klient: BLAŽEK PRAHA a.s.
Námět, střih, režie: Jakub Jahn
Kamera: Michal Krumpár, Tomáš Vlček, David Markovič
Hudba: Jan Šikl
Produkce: Pavleye Artist Management And Production
Executive producer: Jozef Pavleye
Line producer: Julia Babuscakova


Ráno. Další v řadě. Opláchnout obličej, podívat se do zrcadla a položit si zase tu stejnou otázku - jít nebo zůstat stát. Každý den, každou hodinu, každou minutu najdete další důvody, proč se zastavit, proč se spokojit s tím co máte, proč poslechnout všechny, kteří se rozhodli vypnout ráno budík a zůstat ještě chvíli ležet, protože se jim sny zdály příliš daleko.
Ale to není můj případ. I kdybych měl padat, i kdybych měl narážet a ztrácet směr, i kdybych přes všechen křik neslyšel tep vlastního srdce, stejně půjdu dál, protože vím, že každý neúspěch je jenom další krok, a já jsem na cestě.
Takže až ti bude zítra zase někdo říkat, že na to nemáš, že tohle není pro tebe, že bys musel mít štěstí a peníze a známý, tak mu poděkuj a vyškrtni ho ze seznamu svých přátel, protože jenom jediný člověk na světě má právo rozhodovat o tom kdo jsi a co dokážeš.
Až se budeš příště dívat do zrcadla, tak si polož zase tu stejnou otázku a nečekej na odpověď, běž.
BLAŽEK, každý sen začíná prvním krokem.

Morning. Yet another. Rinse your face, look into the mirror and ask yourself again that same question – to go, or to stay where you are? Every day, every hour, every minute you’ll find more reasons to stop, to be satisfied with what you have, to listen to all those who have decided to switch off their morning alarm and stay in bed awhile, because their dreams seemed too far away.
But that’s not my case. Even if I were to fall, even if I were to hit a brick wall and lose my direction, even if through all the shouting I couldn’t hear my own heartbeat, I’ll still go on, because I know that every failure is just another step, and I’m on the way.
So if someone tells you tomorrow that you don’t have what it takes, that it isn’t for you, that you’d need luck and money and contacts, then thank them and cross them off your list of friends, because there’s only one person in the world who has the right to decide who you are and what you can achieve.
And when you next look in the mirror, ask yourself again that same question and don’t wait for an answer, run.
BLAŽEK, every dream starts with the first step.

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...