Loading...

Progoza pogody na dzisiaj/jutro - na 25 marca

1,042 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 23, 2012

Powoli przymierzamy się do wprowadzenia prezentera/prezenterki - póki co konfigurujemy techniczne rzeczy.
Prezentujemy prognozę na cztery pory (rano, dzień, wieczór, noc), ponieważ współczesna meteorologia jest świetna w prognozowaniu ZMIAN pogody, a nie jej konkretnych stanów na konkretne minuty czy godziny. Prezentując w ten sposób prognozę, chcemy zwrócić Twoją uwagę na to jak pogoda będzie się zmieniać w ciągu doby, ponieważ ten czynnik nie jest zgadywanką. Możesz go spokojnie wziąć za pewnik.
- "Pewność prognozy" określona pod mapą mówi jak bardzo możesz zaufać tej prognozie (w szczególności: prognozie opadów). Wynika to z ograniczeń współczesnej meteorologii. Są sytuacje, gdy prognoza jest prosta i dajemy 95% pewności (np. stacjonarne wyże, kliny, chwilowe zastoje), a są sytuacje, gdy prognoza jest skomplikowana i wtedy pewność spada do 80% (np. fronty, chwiejne masy powietrza, gwałtowne adwekcje). Możliwe są spadki nawet do 60% pewności, gdy zwyczajnie w świecie mamy spore wątpliwości co do prognozy (np. niże nurkujące, szybkie fronty chłodne drugiego rodzaju). Prognozy pogody opierają się na pewnych założeniach i obliczeniach. Jednak w niektórych sytuacjach one się nie sprawdzają i nie będziemy kitować, że jest inaczej.
- Deszcz wystąpi w obszarach zakreślonych na niebiesko. Wytyczamy je z pewnym zapasem, w myśl zasady, że lepiej ostrzec przed deszczem i mile zaskoczyć się ładną pogodą, niż przewidzieć czyste niebo i niemile zaskoczyć się złą pogodą.
- "Chmurki" są oczywiste, ale na wszelki wypadek wyjaśnienie niektórych. Słońce przysłonięte chmurką oznacza pogodę zmienną, tj. raz słońce, a raz zachmurzenie. Słońce przysłonięte chmurką, z której pada deszcz/śnieg oznacza opady przelotne. Trzy zielone kreski oznaczają mgłę.
- Podajemy średnią temperaturę na dany obszar. Dokładna jej wartość może się różnić od tej z prognozy nawet o 3°C, ponieważ zależy ona od wielu wybitnie lokalnych czynników. Inna temperatura będzie w cieniu, inna na brzegu jeziora, inna w lesie, a inna nad asfaltem. Najlepszym przykładem jest Warszawa, w której w słoneczne, wyżowe dni temperatura jest kilka stopni wyższa niż poza stolicą (efekt miejskiej wyspy ciepła).
- Prosimy podchodzić z dystansem do prognoz na dalsze dni. Są bardzo ogólne i uproszczają sytuację (na więcej szczegółów póki co nie mamy czasu!).
- Pogląd, że prognozy pogody są zgadywanką został ukuty zarówno dzięki beznadziejnym synoptykom jak i dzięki odbiorcom nie rozumiejącym prognozy. Chcemy wyeliminować oba te elementy. Skoro z prognoz pogody z powodzeniem korzystają piloci samolotów, którzy przecież mają wysokie wymagania, to tym bardziej przeciętny Kowalski mógłby z nich korzystać. Potrzeba tylko chęci obu stron. Z naszej strony jest, a z Twojej? :)

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...