Loading...

Polskie supersamochody -FSO Polonez 2400 Racing "Stratopol" & Polski Fiat 125p GTI/GTJ/GT

104,275 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Jun 16, 2009

Wyścigowe Polskie Fiaty i FSO Polonez 2400Racing... możecie je porównać z prawie seryjnymi na początku.

Czasy Polskich Fiatów i Poloneza należały do jednych z lepszych w polskich wyścigach. Ilość zawodników biorących udział w każdym wyścigu była tak wielka że nie mogli oni startować równocześnie więc każdorazowo organizowano kilka biegów.

Dodatkowe informacje techniczne:

Fabryczne wyścigowe Polskie Fiaty dysponowały silnikami 1.8 (190KM) model GTJ, 2.0 i 3.0 V6 model GT. Najszybszy model rozwijał do 220km/h. Na filmie przedstawiono też drogowy prototyp GTI o mocy 100KM. Zadaniem umieszczonego na masce wlotu powietrza było dostarczanie zimnego powietrza pod ciśnieniem do układu dolotowego (doładowanie dynamiczne).

Polonez 2400 Racing przeszedł kilka modernizacji. Kilkukrotnie zmieniano kształt i rozmiar tylnych nadkoli, stosowano też tylne koła o coraz większej szerokości. Stopniowo wprowadzano też wiele innych modyfikacji, jednak z powodu kłopotów finansowych nigdy nie udało się w pełni wykorzystać jego potencjału. Co gorsza niedofinansowanie sprawiło że samochód który pojechał w 1985 roku do Muzeum, zamiast 285 miał już tylko 190KM. Obecnie samochód co prawda został uruchomiony ale w obecnym stanie przekroczenie 5000rpm grozi wybuchem silnika, skrzynia biegów pozostaje uszkodzona, hamulce są niesprawne ,a stare opony mogą się rozpaść przy próbie szybszej jazdy.

"Był to bardzo ciekawy samochód do sportu ( na owe czasy ) zrobiony przez wspaniałych mechaników, pracowników prototypowni i kostruktorów OBRSO. Szkoda, że nikt nie kontynuował dalszych prac nad wersją wyścigową i rajdową tego samochodu. Cała koncepcja stworzenia dobrego samochodu rajdowego i wyścigowego umarła śmiercią naturalną, a w tamtych czasach Polonez ten był bardzo ciekawą konstrukcją, choć w wielu elementach nie dopracowaną. O samochodzie tym najwięcej mogliby powiedzieć kierowcy, którzy na nim startowali:A. Jaroszewicz, A. Polak, M.Stawowiak. Nie sposób tu pominąć także jednych z najbardziej utalentowanych kierowców rajdowych młodego pokolenia lat 70-ch OBRSO: R.Pluchę, T. Gordona i M. Witkowskiego, którzy testowali ten samochód, spędzając wiele czasu wraz z mechanikami, pracownikami prototypowni i konstruktorami przy tworzeniu tego samochodu i przygotowaniu do startów. " - Ryszard Żyszkowski

"Jako były pracownik i kierowca OBRSO miałem przyjemność jezdzić tym samochodem. Na tamte czasy był nieobliczalny i trudny do okiełznania. Myślę, że przedwcześnie wstawiony do "muzeum" OBRSO. Mógł wiele osiągnąć. Z nostalgią wspominam tamte czasy jako zawodnik zespołu OBRSO-FSO." - Tomasz Gordon

Cytaty pochodzą ze strony www.stratopolonez.prv.pl

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...