Loading...

Kugu Gölü - Çaykovski Klasik bale Müziği Obua ve Klarnet ile

55,917 views

Loading...

Loading...

Loading...

Rating is available when the video has been rented.
This feature is not available right now. Please try again later.
Published on Mar 8, 2009

Mart ayının ortalarından beri 16 yıl aradan sonra tekrar gösterilen Kuğu Gölüne gitmeye çalışıyorduk. Ayda yalnızca 2 gösteri yapılan baleye bilet bulmak pek mümkün değil. Evin en işlek yerinde Ankara Devlet Opera ve Balesinin broşürü her gün bana bilet almayı hatırlatıyordu. Bir defa Opera binasına kadar gittiğimde 09.30da satışa sunulan biletin benim oraya varış saatim olan 11.00da kalmadığını öğrendiğimde o kadar şaşırıp üzüldüm ki gişedeki memur 10 gün sonra yenisi satışta çıkacak. Çok erken saatte gelirseniz alabilirsiniz. Ya da internetten yine aynı saatlerde alın diyerek beni teskin etti. Hemen orada cep telefonumun ajandasına Kuğu Gölüne bilet alınacak diye not düştüm. 10 gün sonra o saatlerde dışarıda yürürken telefonumun mesajını yine üzüntü ile okudum. Mesajı evde olacağım saate ayarlayıp işime devam ettim. Eve geldiğimde yeni gösterimin biletlerinin ne zaman satışa çıkacağını hesaplayıp hatırlatma mesajını o güne ayarladım.
Bundan 17 gün önce sabah saatlerinde telefonum beni Kuğu Gölüne bilet al diye uyardığında bir yandan çay içip, bir yandan kek yapıyordum. Bütün işleri bir yana bırakıp bilgisayarın başına oturdum. Gerekli olan kredi artımı hazırladım. Biletin satışa sunulduğu ana kadar sayfayı sürekli yenileyerek bekledim. Bilet satışa sunulduktan 45 dakika sonra seçtiğim koltukları almak için kart numaramı girmeye çalışırken onlar satıldı. Hemen yeni iki tane seçip zaten yazmış olduğum numaramı onayladım. Bu işlemlerden 15 dakika sonra gösteriye yer kalmamıştı. Bütün günü çok büyük bir şey becermiş komutan edasıyla geçirdiğimi söylemeliyim.
Çarşamba sabahı ilk defa baleye gidecek olmanın heyecanı ile uyandım. Bütün gün evin içinde balerin edası ile kuğu gibi süzülüp durdum. Eşimin işe gitmeden önce Sıkılmamak için hem Kuğu Gölü hem de bale hakkında biraz araştırma yap tavsiyesini dinleyip internet başında konu hakkında bol bol yazı okudum. ??u sıralar üzerimdeki romantik havaya uygun olduğunu öğrendiğimde daha da mutlu oldum. Boyut Yayınlarının sayfasından indirdiğim video Eyvah akşama sıkılacak mıyım dememe neden olsa da pek aldırış etmemeye çalıştım. İlk operaya gittiğim gün de böyle karışık duygular hissetmiştim. Ondan sonra gittiğim operalarda ise bunu da sevecek miyim duygusu daha baskın olmuştu.
Saat 19.45te Ulustaki Opera binasının kapısından içeri girdik. Kendimize bir broşür satın alıp yerimize geçtik. Müzik başlayana kadar ben bütün gün okuduklarımı eşime bir bir anlattım. Saat 20.00da üç saatlik masal başladı. Tamamını büyük bir heyecan ve zevkle seyrettim.
Bizim gittiğimiz gösteride Odette / Odile rolünü Özge Başaran, Prens Siegfired rolünü ise Bahri Gürcan canlandırıyordu. Benden daha zayıf hatta 0 beden olduğunu düşündüğüm Özge Başaranın dansının estetiği, hareketlerinin güzelliği hakkında bir şeyler söyleyebilmem imkânsız.
Tek problem havalandırması olmayan salonun gittikçe ısınmasıydı. Aralarda açılan pencerelerden gelen o azıcık hava bile insanı ferahlatıyordu. Eğer fırsatınız olursa mutlaka seyretmeniz gerektiğine inandığım bir eser. İnanın o tanıdık müziği ile sizi sarıp sarmalayacak.

  • Category

  • License

    • Standard YouTube License

Loading...

When autoplay is enabled, a suggested video will automatically play next.

Up next


to add this to Watch Later

Add to

Loading playlists...